Ülo Toomsalu • 6. detsember 2001 kell 8:00

Tapa vedurimehi häirib teadmatus

Tapa Veduridepoos levivad kuuldused, et esimesed koondamisteated jagatakse meestele laiali 15. detsembri paiku. Ametühinguliider Jolan Shevtsov lisab, et olukord on segane ja kindel pole veel midagi, kirjutab Virumaa Teataja.

Tapa Veduridepoo lukksepad ja vedurijuhid on murelikud, kuid mitte kidakeelsed. Nad räägivad ajakirjanikega meelsasti, aga lisavad palve, et konkreetseid nimesid ei nimetataks. Mine tea, mida Eesti Raudtee omanikud BRSist ette võtavad.

'Kõige rohkem häirib mehi teadmatus,? kurtis Tapa Veduridepoo töötaja Andrei (nimi muudetud). ?Oleks konkreetselt öeldud, et millal ja kellega juhtuma hakkab, siis teaks, kuidas valmistuda.?

?Eks nooremad mehed otsi juba vaikselt uusi töökohti,? jätkas ta. ?Minusugusel üle 50 aastasel mehel pole aga kuskile minna.?

Millal ?juhtuma? hakkab ehk kas koondamislaine Tapa Veduridepoos algab juba tänavu, järgmisel või koguni ülejärgmisel aastal, ei tea ka Eesti Raudteelaste Ametühingu esimees Jolan ?evtsov.

?Läbirääkimised BRSiga seisavad,? lausus ta. ?Kõige olulisemas punktis, tööhõive kavas järgmisel aastal, meil kokkulepet ei ole. Ülejäänud teemadel oleme aga päris kaugele jõudnud.?

?evtsov pooldab hetkel venitamistaktikat. Kui raudtee omanikfirmalt BRSilt õnnestuks välja kaubelda veel üks koondamisvaba aasta, saaksid töökohast ilma jäävad mehed töötuskindlustuse seaduse järgi toetust.

Ametiühinguliider avaldas lootust, et olukord muutub selgemaks järgmisel nädalal-paaril. ?Reedel kohtume peaministriga, pühapäeval on koos ametühingu volikogu,? loetles ta.

?evtsov ei osanud öelda, kas saab teoks vahepeal kõlanud ähvardus, et raudteelased hakkavad streikima, kui BRSiga kokkulepet ei saavutata. ?Väga võimalik, et pühapäeval võtab volikogu vastu mingi selleteemalise otsuse,? ütles ta.

Andrei sõnul pole Tapa Veduridepoo uued omanikud seni diktaadipoliitikat rakendanud. Töömeestele pole veamärkijat sappa pandud, kes iga väiksemagi eksimuse või distsipliinirikkumise üles tähendaks.

?Töödistsipliini on meilt alati nõutud,? kinnitas Andrei. ?Survet on muidugi tunda: lisatasud ja tulemuspalgad on vähenenud.?

Hetkel kuum