10. detsember 2001 kell 22:00

Halb üllatus partneritele

Reformierakonna otsus moodustada Tallinna linnas uus võimuliit Keskerakonnaga tuli Reformierakonna senistele partneritele ootamatult. Vähe sellest, et oma otsusest teavitasid reformierakondlased eelnevalt pressi ning alles seejärel partnereid.

On täiesti selge, et kõnelused senisest koalitsioonist lahkumiseks ja uue võimuliidu moodustamiseks käisid partnerite seljataga juba pikemat aega. Kuidagi teisiti kui äärmiseks ebakorrektsuseks sellist käitumist nimetada ei saa ning Mõõdukate rahulolematus on täiesti põhjendatud.

Samuti jäävad vähemalt mulle täiesti mõistetamatuks need selgitused, õigemini küll ettekäänded, millega Tallinna reformierakondlased oma käike põhjendasid. Tallinna eelarve ja laenu asjus käisid läbirääkimised ning erinevad osapooled liikusid jõudsalt üksmeele suunas. Pealegi on veidi kummaline süüdistada partnereid soovis hakata üle jõu elama, kui üheks suurimaks laenutaotlejaks oli reformierakonna aselinnapea Toivo Ninnas. Kas erakonna üks käsi ei tea, mida teine teeb?

On tõsi, et eksaselinnapea Leivi Sheri haldusalas kasutati maksumaksja raha ebaotstarbekalt. Minu teada oli just linnapea Tõnis Palts see mees, kes sellele korralagedusele lõpu tegi. Miks teda selle eest umbusaldada?

Mõõdukatel ei ole põhjust nõuda linnapea väljavahetamist. Tema kava mahuka laenuga linna arengut hoogustada järgib tegelikult sama filosoofiat, millest Mõõdukad on pikemat aega nii linna kui ka riigi tasandil rääkinud ? investeerida saab ja tuleb laenudega, mitte aga kõhu kõrvalt nagu siiani on tehtud. Eriti tuleb avalikul sektoril majanduses oma rolli täita ajal, kui majanduse konjunktuur ei ole soodne.

Me võime ju vaielda selle üle, kas laenuraha tuleks suunata kohe kõikidesse koolidesse ja teedeehitusse või tuleks pigem keskenduda hoopis munitsipaalehitusele ja näiteks kanalisatsioonisüsteemi väljaehitamisele. Sellised vaidlused eelarve ja laenuküsimustes olidki käsil. Olen päris hästi kursis eelarvevaidlustega riigi tasandil ja seetõttu tean, et kergelt ei tule ükski eelarvelepe. Aga see tuleb, kui on olemas usaldus ja tahe kokku leppida.

Praegu ei saa Mõõdukad välistada ühtegi edasist stsenaariumi. Kõik järgnev nii Tallinnas kui ka riigis sõltub vägagi suurel määral neist otsustest, mida langetab Reformierakond. Arvan, et Reformierakonna juhid võlgnevad oma partneritele selgituse. Alanud nädalal loodame selle saada ning siis selguvad meie edasised käigud. Mõõdukad peavad väga oluliseks, et Eestil oleks stabiilne valitsus, et saaks vastu võtta 2002. aasta riigieelarve, et sisepoliitiline heitlus ei pidurdaks meie liikumist välis- ja julgeolekupoliitiliste prioriteetide suunas, et Eestil oleks valitsus, mille kõik osalised oma tegude eest vastutavad, mitte aga ei ürita vastutuse eest minema manööverdada.

Samal ajal on selge, et partnerluse aluseks olgu linna- või riigivõimu tasandil on usaldus ning just vastastikuse usalduse vähenemine ongi Reformierakonna Tallinna piirkonna otsuste esmane ja äärmiselt kahetsusväärne tagajärg.

Hetkel kuum