11. detsember 2001 kell 22:00

Sisekujunduse hind kujuneb pisiasjust

Siinkohal peaks teadma, mida sisekujundusprojekti all üldse mõeldakse. Ütleme nii, et sisekujundusprojekt on terviklahendus, algideest mingi pisidetaili tööjooniseni välja, mis tähendab seda, et kui te tellite projekti, saate te lõpuks kätte joonised, mille järgi ehitajad ja mööblitootjad saavad rahulikult tööle hakata.

Projekti eriosad. Sisekujundusprojekti alla võivad kuuluda ka insenertehnilised lahendused ja muud projekteerimisega seotud tööd.

Toon sellise näite. Olete leidnud endale mõnusad ruumid ühes stiilses eestiaegses majas ja soovite luua nendesse ruumidesse büroo. Tõenäoliselt tuleb teie sisekujundusprojekti lisada büroole vastavad ventilatsiooni-, kütte- ja elektrilahendused. Neid töid nimetatakse projekti eriosadeks ja tavaliselt tellitakse need allhankena inseneribüroodelt.

Eriosade ja kujunduse projekteerimine peaks käima käsikäes, et vältida hiljem ebameeldivaid üllatusi, kus näiteks sinna, kuhu pidi tulema raamaturiiul, on paigutatud radiaator või koridoriseinast, otse teie pea kohalt, kasvab välja mingi toru. Tavaliselt on sisearhitektuuribüroodel välja kujunenud kindlad eriosade koostööpartnerid, mis tellijale peaks tähendama soodsamat hinda.

Mõõdistamine. Oletame veel, et sellest hoonest puuduvad teil ka korralikud joonised ning ruumid tuleb uuesti üle mõõta. Kui on tegemist suurema objektiga, kutsutakse selleks kohale mõõdistajad. Tellijale on see jälle üks lisaväljaminek, kuid projekteerimiseks vältimatu samm. Vastvalminud hoonetes, mis on kavandatudki bürooruumideks, jäävad sellised lisatööd ära. Projekt tuleb odavam ja valmib kiiremini, kuid mitte alati ei pruugi standardne klaasseinte ja betoonlagedega hoone olla teie büroo jaoks parim lahendus.

Kõikidest vajalikest lisatöödest peaks sisearhitekt teid teavitama enne projekteerimise algust. See tähendab, et summa, milles olete kokku leppinud, töö käigus hiljem põhimõtteliselt ei muutu.

Mööbel. Kui te soovite oma uue büroo sisustada ka unikaalmööbliga, siis töö maht kindlasti suureneb, sest oma aeg kulub mööbli projekteerimise peale. Ometi on unikaalmööbli kujundamine ruumi projekteerimise lahutamatu osa nagu näiteks ka valgustuse projekteerimine ning peaks moodustama ühe osa projekti alghinnast.

Projektijuhtimine. Projekteerimisele võivad lisanduda ka muud teenused, näiteks autorijärelvalve ja projektijuhtimine. Selle alla kuuluvad hinnapakkumiste, tellimuste vormistamine, ehitisfirmadega suhtlemine jne. See on kasulik teenus siis, kui tellija pole varem ehitusega kokku puutunud. Tavaliselt projekti alghinna juurde need ei kuulu.

Aeg. Sisekujundusprojekti hind sõltub muidugi ka ajast, õigemini ajapuudusest. Enamasti puudub tellijatel igasugune ülevaade projekteerimise tööst, mahtudest ja ajast ning seepärast ollakse üllatunud, kuuldes, et nende poolt pakutud tähtaeg ?homme? ei ole sugugi võimalik. Arhitekt on aga valiku ees, kas teha kahe nädala töö viie päevaga või tellimusest loobuda. Tavaliselt tullakse kliendile vastu ja tehakse ületunde ning projekti hind sellest ei muutu.

Kui tahetakse kvaliteetset tulemust, peaks olema piisavalt aega ja raha. Kui aega on vähem, peaks raha olema rohkem ja ka vastupidi. Ja kui raha on oluline, peaks ka aeg ja kvaliteet olema olulised.

Nimi mõjutab hinda. Arhitektid ja bürood kujundavad hinna vastavalt oma tasemele ? nagu ikka leidub nende hulgas oma ala tippe, kes põhjusega saavad küsida kõrget hinda ja neid, kes seda ilma põhjuseta teevad.

Autor: Reio Raudsepp

Hetkel kuum