Pankrotis pangad jõuavad nõuete hüvitamisega lõpule tuleval aastal

Inno Tähismaa 13. detsember 2001, 00:00

Kolme panga pankrotitoimkonda kuuluv endine rahandusminister Madis Üürike ütles, et seni on välja makstud 30 Maapanga ja 50 EVEA Panga vastu esitatud nõuetest, millest suurema osa moodustavad pankadesse kinni jäänud hoiused. ERA Panga vastu esitatud nõuete hüvitamiseni loodab haldur jõuda tuleva aasta algul.

Veel enne jõule makstakse välja täiendavalt 15 EVEA Panga vastu esitatud nõuetest ja loodetakse jõuda 15 Maapanga vastu esitatud nõuete väljamaksmiseni. See tähendab 73 miljonit krooni EVEA Panga ja ligi 200 miljonit krooni Maapanga võlausaldajatele.

ERA Panga vastu esitatud tunnustatud nõudeid mahus 318 miljonit krooni on kavas hüvitada 30 ulatuses. Neist pandiga tagatud eesõigusnõudeid 14 mln krooni ulatuses on kavas hüvitada 100 ulatuses.

Üürike ütles, et pankrotitoimkondade eesmärk on olnud võimalikult kiiresti ja võimalikult kasulikult nõuded hüvitada. Tema sõnul on olnud takistuseks augud pankrotiseaduses. Nii näiteks ei tohi seaduse järgi hüvitisi maksta välja enne pankrotiprotsessi lõppu. See tähendaks mitme aasta pikkust ootamist, sest pankroti käik on seotud arvukate kohtuprotsessidega.

ERA Panga pankrotihalduri Jaak Annuse sõnul on protsessi venitanud arvukad vaidlustatud nõuded ja kohtuasjad. Vaidlustatud nõuete taga on tema sõnul nn ERA Grupiga seotud isikud. Nii näiteks vaidlustas offshore-firma Hesford Ltd alusetult Eesti riigi, Hoiuste Tagamise Fondi ja Hüvitusfondi nõuded panga vastu 204 mln krooni ulatuses. Samuti nõuavad Hesford ja Norton Corporation pangalt kokku 72 mln krooni, millele lisandub panga endise juhi Andres Bergmanniga seotud ASi ITC 4 miljoni kroonine nõue. Need nõuded on kohus alusetuks tunnistanud.

Pooleli on veel neli vaidlust. Neist üks on seotud Andres Bergmanni endise elukaaslase Kristi Meriväliga, kes nõuab pangalt 100 000 krooni sisekujunduse eest, mida pole suudetud tuvastada. Bergmanniga seotud Polaris-Auto AS nõuab 2,5 miljonit krooni seoses sponsorlepinguga, mille alusel kandsid ralliautod ERA Panga logosid. Kolmas on samuti Bergmanniga seotud ASi Pro Invest nõue 63,6 miljoni krooni ulatuses, mille aluseks on panga endise juhi Andres Bergmanni otsus vabastada Pro Invest laenu tagasimaksmisest. Pro Invest oli saanud ERA Pangast laenu ja saadud summa eest ostnud ERA panga aktsiaid. Kõik nimetatud nõuded on hiljem panka laekunud. Neljas vaidlus on seotud sihtasutusega Kredex, endise eluasemefondiga. Seal on vaidlustatud leping, mis muudab Kredexi eesõigusnõudega võlausaldajaks.

ERA Panga võtmeisikute vastu on kavas algatada kriminaalprotsessid, praegu on käimas protsess panga Tallinna filiaali endise juhi Raivo Lingi vastu. Niisamuti on jõudmas kohtusse kriminaalasjad seoses Maapanga endiste juhtidega. EVEA Panga endiste juhtidega seoses kohtuasju pole ette näha.

EVEA Panga nõuetest mahuga 474 miljonit krooni maksti möödunud aasta 15. detsembril 1,5 miljonit krooni välja panga töötajatele ja 237 miljonit krooni (50 nõuete mahust) ülejäänud võlausaldajatele. Tuleval aastal tuleb ka kolmas makse, see on esimestest väiksem ja jääb ka viimaseks. EVEA Panga pankrotiprotsess peaks lõppema 2002. aasta lõpuks.

Maapanga vastu esitatud nõuetest 1,3 miljardi krooni ulatuses maksti möödunud aasta lõpus ja tänavu jaanuaris välja 30 mahust ehk 425 miljonit krooni. Tulemas on veel kolmas jaotus, mis jääb esimestest väiksemaks. Praegu on vaidlusaluseid nõudeid summas 91 miljonit krooni, nende katteks on deponeeritud 54 miljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing