Kaubapassi saamine muutus lihtsamaks

Andres Paling 18. detsember 2001, 00:00

Rahvusvahelist tollidokumenti ATA kaubapassi saab nüüd internetist taotleda ja täita.

ATA märkmik (ATA Carnet - Admission Temporaire/Temporary Admission) ehk kaubapass vabastab piiriületustel tolli-, garantii- või muude lisamaksude tasumisest.

Kui seni oli võimalik märkmikku taotleda vaid kaubanduskojast, siis alates detsembrist saab soovija avalduse esitada ja märkmiku täita ka interneti vahendusel aadressil http://www.koda.ee/e_ata_sisesta.html. Seni on elektroonilist taotlemisvõimalust kasutanud kolm klienti.

Interneti kaudu märkmiku tellimine vähendab kliendi jala- ja ajamuresid ning võimaldab dokumendi väljaandjal seda kiiresti ette valmistada. Valmis märkmiku kättesaamiseks tuleb kliendil sammud siiski kaubanduskoja poole seada. Kui aga rakendub digitaalallkiri ja paberid hakkavad vaid elektroonilisi kanaleid mööda liikuma, pole seda teekonda vaja ette võtta.

ATA on olnud kasutusel ligi 40 aastat ning kehtib riikides, mis on ühinenud kaupade ajutise sisseveo konventsioonidega ja moodustavad ATA võrgu. Ühendusse kuulub 58 riiki.

Dokument kehtib ühe aasta ja selle aja jooksul võib kaubaga korduvalt riigist riiki liikuda. Iga külastatava maa jaoks eraldatakse märkmikus kaks lehte: üks saabumiseks, teine lahkumiseks.

Enim kasutatakse märkmikku potentsiaalsetele klientidele näidiste saatmisel ning välisnäitusele eksponaate kaasa võttes.

Kaubapassi hind sõltub kirja pandud kauba väärtusest.

ATAd saab endiselt edaspidi ka kaubanduskotta kohapeale minnes.

Pooldan ATAd, sest see lihtsustab tunduvalt piiriületust.

Kasutame seda kolm kuni neli korda aastas, sest käime aeg-ajalt oma seadmeid välismaal demonstreerimas.

Olen kuulnud, et nüüd saab avaldust ka internetis täita, kuid paberi järgi tuleb ikkagi ise kaubandus-tööstuskotta kohale minna. Siiski on internetipõhine asjaajamisviis kasulik ja arvan, et hakkame ka seda kasutama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing