Tarmo Riisenberg • 19. detsember 2001 kell 22:00

Telefon, mis peab end orkestriks

Teatmeteosed seletavad polüfoonia lahti kui muusika mitmehäälsuse, mis moodustub kahest või enamast üheaegselt kõlavast võrdväärsest meloodiast. Mobiiltelefoni puhul tähendab see reaalses elus seda, et telefonihelin ei koosne enam mingisugusest lihtsast ta-ti-ta-ti-ti-ti?st vaid meenutab päris täpselt lihtsamat MIDI faili, mida kuuleks justkui läbi personaalarvutite esimese põlvkonna helikaardi. Kuigi näiteks WAV või MP3 tüüpi failide mahamängimiseni helinatena on veel aega, annab Alcateli uudis selgelt märku sellest, et tavapäraste helinate aeg on mööda saamas.

Reaalses elus tähendab see, et telefoni helinas on võimalik imiteerida näiteks ksülofoni, bassi, kitarri või mõnd muud instrumenti, selliste helinate uued võimalused ilmnevad juba telefoni sisse- või väljalülitamisel, mida saatvaid helisid ei saa kuidagi tavalisteks nimetada. Kui arvestada sedagi, et helinate laadimine telefoni kas arvutist või spetsiaalsetelt internetilehekülgedelt on muutumas järjest õitsvamaks majandusharuks, võib polüfooniliste helinate turuletulemise järel ennustada selle majandusvaldkonna veelgi suuremat kasvu.

Tehaseseades pakub OT 511 kokku 30 helinatooni, kuid neist saab polüfoonilisteks heal juhul pidada vaid kümmet. Täiendavaid polüfoonilisi helinaid on võimalik aga oma mobiiltelefoni laadida internetist. Polüfooniliste helinate loomise ja telefoni salvestamise võimalust pakub ka Alcateli kodulehekülg.

Telefoni enda meloodialooja lubab kahjuks aga komponeerida vaid tavapäraseid helinaid, samas on alternatiivselt võimalik kasutada telefoni enda salvestussüsteemi kuni viie minuti helide salvestamiseks ning hilisemaks helinatooni või sõnumiteatena kasutamiseks.

Siinkohal ei tasu loota, et tulemuseks saadud helid oleksid just väga kõrge kvaliteediga, sest mikrofoni enda võimed ei ole just HI-FI tasemel, kuid oma rolli vahelduse pakkujana täidavad sellised salvestised kindlasti. Nii võib klassikaline tsitaat ?Number kaks, vend Albert Jägala jõelt? anda telefoni laekuvate SMSide vastuvõtmisele hoopis uue värvingu.

Koos uute võimalustega on Alcateli OT 511 saanud endale ka uue välimuse ja nüüd pole enam kellelgi võimalik väita, et vähemate tootjate telefonid jääksid näiteks Nokiale või Ericssonile oma välimuse poolest alla. Suurimaks muutuseks OT511 puhul on välise antenni puudumine, esimest korda Alcateli poolt toodetavate mobiiltelefonide valikus. Välimusele ei jää alla ka telefoni värvid, hõbeda ja sinise, halli ja punase kombinatsioonid meeldivad tõenäoliselt igas eas telefonikasutajatele.

Mööda ei saa vaadata kuidagi ka telefoni kaalust ? 75 grammi on väga hea tulemus iga mobiiltelefonide valmistaja toodangu puhul. Võrreldes Alcateli Eesti telefonikasutajate lemmiku Nokia 3310ga on kaalu ning suuruse vahe kergesti märgatavad ning kaotaja ossa ei jää Alcatel.

Telefoni menüüdes ja seadetes liikumine toimub lihtsa navigeerimisklahviga, mida saab siis liigutada üles-alla ning millele vajutades saab tehtud valikuid kinnitada. Kui võrrelda Alcateli vastavat nuppu näiteks Ericsson T68 navigeerimisklahviga, siis oma kasutustundelt jätab veidi parema mulje isegi Alcatel. Eks siin sõltub paljugi just kasutaja harjumustest ja eelistustest. Igatahes oli Alcateli navi-klahv äärmiselt käepärane abivahend pöidlaga telefoni mälus liikumiseks. Ühtlasi saab sama klahvi kasutada ka helitugevuse muutmiseks.

Teksti kuvamiseks on neljarealine ekraan, mida valgustab omapärane rohekas taustavalgus. Soovi korral saab ekraanile ilmuva teksti suurust muuta funktsiooniga zoom, valida saab ka erinevaid ekraanipilte ning telefoni sisse- ja väljalülitamisel ilmuvaid tervitustekste, ikoone ja animatsioone.

Neil, kes on harjunud näiteks Ericssoni ja Nokia selgete menüüdega, tuleb Alcateli puhul veidi ümber õppida. Esimene menüütasand on jaotatud WAPi ja ülejäänud menüü vahel. Kui valida ?Menüü?, pakutakse kümmet erinevat alavalikut, teiste hulgas ka veidi segadusse ajavad valikud ?Seaded? ja ?Minu seaded?. Lähemal uurimisel selgub, et üks neist pakub valikuid telefoni seadete muutmiseks, teine aga kasutajapoolsete eelistuste seadmiseks.

Meelelahutuse eest hoolitsevad siis juba eelpool mainitud WAP ja kolm mängu, millede autoriks on prantsuse mängutootja Infogrames. Muidu ehk keskpärastele mängudele annavad taaskord aga oma särtsu just polüfoonilised heliefektid. Soovi korral on võimalik saata ka nn täiendatud SMSe ehk EMSe, selle tulemusena on suhteliselt lihtne piltide, helide ja teksti vahetamine erinevate EMSi toetavate telefonide vahel.

OT511 omab 200kb sisemist mälu polüfooniliste helinatoonide ning häälsõnumite salvestamiseks.

Telefoni üheks suuremaks puuduseks on aga see, et vähemalt tavakasutajal pole teda võimalik näiteks kas data-kaabli või infrapunaliidese vahendusel arvutiga ühendada. Üha arenevas infoühiskonnas annaks see aga telefonile ühe väga hea müügiargumendi.

Loomulikult ei puudu Alcatelil ka mobiiltelefonide hulgas juba tavapäraseks saanud lisavõimalused nagu etteaimav tekstisisestus, vibroalarm ja ka äratuskell. Standardakuga on OT511 ooteajaks 280 tundi (enam kui 11 ööpäeva) ning kõneajaks kuni kuus tundi. Lisaks telefoni tehnilistele omadustele on soodne ka telefoni enda hind, mis peaks jääma 3500 krooni piiresse.

Kokkuvõttes on OT511 näol tegu telefoniga, mis tõestab, et telefonidetootmise nn autsaiderid on samuti võimelised tootma innovatiivseid ja põnevaid telefone.

Hetkel kuum