Ülo Toomsalu • 4. aprill 2002 kell 6:34

SLÕL: Katse Eestisse tuua Dubai sigarette kukkus läbi

50aastane Soome Vantaalt pärit ärimees püüdis keerulist variskeemi kasutades Tallinna smugeldada 4,8 miljonit sigaretti. Nüüd peab ta Soome riigile maksma 867 232 eurot, rohkem kui 13 miljonit Eesti krooni, kirjutab SL Õhtuleht.

Ärimees on olnud agaralt tegev Eestis ja mitmes teises Soome lähipiirkonnas, müünud kohvi ja üritanud kaasa lüüa ka metalli ja naftasaaduste vahendamisel, kirjutab Ilta-Sanomat.

Nüüd vedas ta Dubaist Helsingisse 4,8 miljonit salasigaretti ja püüdis neid parajasti Helsingi sadamas Tallinna saatmiseks laevale sokutada, kui Soome toll vahele astus.

Dokumendid, mida mees tollile esitas, näitasid, et Jevel Ali Dubaist juba kaks aastat tagasi Soome jõudnud konteiner oli tuubil täis reisikotte. Kuid toll tegi kotid lahti ja avastas, et nendesse olid peidetud sigaretid - Eestis vähe, kui üldse tuntud Style ja Gold Mark.

Ametlikult pidi Soomes kauba vastu võtma Gibraltaril registreeritud offshore-firma, mis Ilta-Sanomate väitel kuuluvat ärimehele endale. Eestis oli märgitud saadetise vastuvõtjaks firma, mida soomlaste väitel pole olemas. ?Toll kontrollis ja selgus, et tegemist on välja mõeldud firmanimega,? kirjutab Ilta-Sanomat.

Nähes, et hea äri läheb vett vedama, mõtles ärimees välja alibi. Ta polevat teadnud, mis konteineris on. Saatjad olevat palunud, et ta 1000 dollarini ulatuva tasu eest võtaks konteineri vastu ja saadaks selle edasi, millega ärimees heast tahtest ka nõus olnud.

Helsingi kohus seda ei uskunud. Kohtu meelest pole tõenäoline, et nii hinnaline konteiner usaldatakse inimese kätte, kes mitte midagi ei tea ega tunne ka lähetajaid ega vastuvõtjaid.

Lisaks sellele, et sigaretilaadungi eest peab ta nüüd tasuma tollimaksu, käibemaksu ja tubaaktsiisi täies ulatuses, mõisteti mees ka tingimisi aastaks vangi.

Hetkel kuum