Peeter Stamberg • 9. aprill 2002 kell 22:00

Väliskaubanduse olukord paranes

Väliskaubanduse aktiivsus võrreldes jaanuariga näitas statistikaameti andmetel veebruaris kasvumärke.

Kui jaanuaris oli impordi- ja ekspordimahtude summa ehk väliskaubanduse käive 9,2 miljardit krooni, siis veebruaris kasvas kaubavahetuse kogumaht üle 9 protsendi, 10,1 miljardi kroonini.

Väliskaubanduses saab positiivseks pidada seda, et impordi- ja ekspordimahtude vahe ehk kaubavahetuse bilansi puudujääk veebruaris vähenes. Detsembris ja jaanuaris oli puudujääk kuust kuusse kasvanud. Veebruaris ületas kaupade impordimaht ekspordimahu 1,32 miljardi krooniga. Detsembris ja jaanuaris oli vahe vastavalt 1,64 ja 1,67 miljardit krooni.

Kaubavahetuse pudujäägi vähenemine võrreldes jaanuariga tuli eelkõige tänu masinate ja seadmete, transpordivahendite, tekstiilitoodete ning puidu- ja puidutoodete ekspordi kasvule. Eriti tugeva hüppe tegi masinate ja seadmete eksport, mille osatähtsus tõusis kogu ekspordist ligi 28 protsendini.

Masinad ja seadmed andsid suure panuse ka importi. Veebruaris kasvas masinate ja seadmete osakaal koguimpordis 30 protsendini.

Kasvas ka kaubavahetus Euroopa Liidu riikidega. Veebruaris oli Euroopa Liidu riikide osakaal ekspordis 71 ja impordis 60 (jaanuaris vastavalt 68 ja 58). Kui aga võrrelda eelmise aasta veebruari andmeid, on Euroopa Liidu osakaal ekspordis vähenenud 6 protsendipunkti võrra, impordi osakaal on kasvanud 3 protsendipunkti võrra.

Hetkel kuum