Virkko Lepassalu • 24. oktoober 2002 kell 22:00

Õnnekütid muudavad kinnisvaraäri närviliseks

Sageli ei oska need paarsada väikeüritajat klientidega nii ringi käia, et nad rahule jääksid, halvemal juhul on tegemist petistega. 2003. aasta lõpuks peaks suurem osa kinnisvaramaakleritest olema atesteeritud, mis sõeluks terad sõkaldest.

?Ega kätt ette ei pane, inimesed sageli helistavad ja küsivad nõu, on neist nn huligaanidest heitunud,? rääkis kinnisvarafirmade liidu tegevdirektor Tõnis Rüütel. ?Meie aga oskame vastutada ainult enda liidu 30 liikme eest.?

Kinnisvarafirmade liidu andmetel tegutseb Eestis tuhandeid firmasid, kelle tegevusalade hulgas on kinnisvaravahendus. Tõnis Rüüteli kinnitusel eristub neist umbes 500 firmat, mis on sooritanud vähemalt 1?2 tehingut. Nende hulgast võiks omakorda leida umbes 200 süsteemset tegutsejat.

Üks maaklerite vaheliste konfliktide põhjustajaid on klientide ülelöömine. Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja juhatuse esimees Jaanus Laugus ütles, et klientide juurde on tuldud ja väidetud, et Uusmaa Kinnisvara on nad kohale saatnud. Samas ei tea Uusmaa ise midagi. Alginfo on hangitud ilmselt lehest, Uusmaa müügipakkumistest.

Tallinnas Valgevase tänav 11 maja omaniku esindaja Valdek Liira vaidleb praegu 2001. a septembrist registreeritud 40 000kroonise kapitaliga OÜga Hauston Kinnisvara.

Valdek Liirale on maja omanik andnud notariaalse volituse maja müüa. Liira sõnul avastas ta äkki 29. augusti Kuldsest Börsist, et hoopis Hauston Kinnisvara, kellest tema ega omanik midagi ei teadnud, müüb maja.

Hauston Kinnisvara esindaja väitis telefonivestluses, et neile tõi müügipakkumise keegi Janek. Noormees mõjus nii usaldusväärselt, et tema esindusõigust ei olnudki Hauston Kinnisvara arvates kontrollida vaja.

Valdek Liira seisukohalt hoidnuks vastasseisu ära telefonikõne maja omanikule või tema esindajale: kas soovite, et me lehes enda nimel kuulutuse avaldame?

Selliseid suuremaid ja väiksemaid konflikte, millesse vahel sekkub politsei, võib Eesti kinnisvaraturult maaklerite hinnangul leida tuhandeid. Tallinnas seostuvad tuntumad juhtumid firmadega Fennovara, Beetahansa, Ceiss, Graant Kinnisvara.

Näiteks Pärnus annab kõneainet OÜ Pille Kinnisvara. ?Olen Pille Kinnisvarast, siinsest kõige rohkem probleeme tekitanud kinnisvaratehingutega tegelevast firmast, Pärnu Postimehes vähem kui aasta jooksul kirjutanud korduvalt,? nentis ajakirjanik Ester Vilgats.

Suvel tegi üks kahjukannataja politseile avalduse, kuid kriminaalmenetlust ei alustatud.

Paari viimase nädala jooksul on Vilgatsi kinnitusel politseile avalduse Pille Kinnisvara suhtes kriminaalmenetluse alustamiseks kirjutanud viis inimest, üks väidetav pettasaanu on ise politseinik. Kolmel juhul alustas politsei menetlust, kahel keeldus. Kahel juhul alustati menetlus kriminaalkoodeksi riisumise ja ühel kelmuse paragrahvi tunnustel. ?Politseinikud panevad imeks inimeste kergeusklikkust, kus maakleril lastakse tegutseda lepinguta,? märkis Vilgats.

?Teie pöördumine jääb arusaamatuks, ametlikult pole meie poole pöördunud ükski politseiametnik,? väitis Pille Kinnisvara üks juhtidest Pille Kannistu. ?Kuna ei tea, millest jutt, ei oska ka kommenteerida. Siiamaani on meil tegemist olnud väga meeldivate klientidega. Kurb, kui keegi väidab vastupidist!?

Kinnisvaramaaklerite koja juhatuse esimehe Jaanus Lauguse kinnitusel saabuvad rahulikumad ajad alates 2003. aasta lõpust. Siis saab hakata rääkima, et atesteeritud maakler on õige. ?Hetkel oleks nõnda väita liiga kiirustav samm.? Praegu turul tegutsevatest maakleritest on atesteeritud marginaalne osa ehk ligi 70.

Kinnisvaramaaklerite koja juhatuse liikme Peeter Priski arvates võib nn õnneotsijate arvu kasvu siduda üleüldise kinnisvaraturu tõusuga: ?Nii kui turg tõuseb, probleem jälle teravneb.?

Hetkel kuum