Ain Kivisaar • 10. november 2002 kell 22:00

Põhja-Tallinn on rahastaja rosin

Üha enam jälgivad ja prognoosivad rahastajad mitte turu homset, vaid ülehomset arengut, st arengut pikemas plaanis, sest homne perspektiiv kajastub kinnisvara hinnas juba täna.

Põhjaväila rajamine paari aasta pärast tagab kiire ligipääsu suurele osale Põhja-Tallinnast, kuid piirkonna areng algab kindlasti enne seda. Nii praegused kui ka tulevased kinnisvaraomanikud arvestavad juba praegu suurtee võimalustega ja seavad selle järgi oma plaane.

Põhja-Tallinnale on määrava tähtsusega Paljassaare areng, mis eeldab linnavõimude aktiivset sekkumist ja soovi seal midagi ära teha. Elurajoonile on see selgelt negatiivse asukohaväärtusega, mistõttu pole erainvestorid lähiaastatel tõenäoliselt huvitatud sinna investeerimisest. Olemasolevat keskkonda arvestades on piirkonna peamine potentsiaal tööstusrajoon, mille arengut peaks toetama linna infrastruktuur. Väga selge on praegu Pelguranna kiire areng.

Mere lähedus, kõrghaljastus ning vaba maa olemasolu loob soodsa pinnase uute korterelamukvartalite tekkeks. Hoogsalt käib Sõle 25/27 kvartali ehitus, järgmisel aastal alustatakse Kolde puiestee uuselamurajooniga ning ülejärgmisel Mustjõe elurajooni rajamisega. Kõik see toetab nüüdisaegse elu- ja tööstuskeskkonna tungimist üha sügavamale Põhja-Tallinna.

Kesklinnapoolsest küljest toetab Põhja-Tallinna arengut Ilmarise kvartali laiendamine ning Kalamaja aktiivne renoveerimine.

Muutused toimuvad ka Telliskivi tänav 60 hoonete kvartalis Balti jaama lähistel, kus käesolevast aastast OÜ-le Bonaprix kuuluval 50 000 m² suurusel kinnistul on algamas büroo-, tootmis- ja laopindade arendustegevus. Kuigi kompleksi on planeeritud ehitada ka 5korruseline kahetärnihotell, on omanikud põhirõhu pannud tootmispindade rajamisele. Arenduse esimeses etapis rekonstrueeritakse 3500 m² suurune pind sihtotstarbeliselt toiduaineid töötlevatele ettevõtetele (pagaritooted, kulinaaria, kondiiter jne), mis on Eestis täiesti uudne lähenemine sellisele arendustegevusele.

Uus Maa Kinnisvarabüroo äripindade maakleri Laur Kivistiku sõnul on eelmainitud suunitlusega pinnad hetkel nõutavaimad ja Telliskivi tänava hoonete rentimise vastu on huvi suur. Hea ligipääs, kesklinna lähedus, personaalne lähenemine üürnike vajadustele ning konkurentsivõimeline hind (80?100 kr/m²) peaks kvartalist kujundama ühe Põhja-Tallinna kiiremini areneva osa.

Investeerimishuvilistel on viimane aeg Põhja-Tallinnas, kus on veel piisaval hulgal saadaval renoveerimata tootmis-, lao- ja kontoripindasid, soodsalt positsioone võtta. Ka oma põhitegevusele keskendunud ettevõtjad võivad soodsalt sõlmitud pikaajalistest rendilepingutest tõenäoliselt juba paari aasta pärast otsest rahalist võitu arvestada.

Tõnu Toompark

Eri Kinnisvara analüütik

Põhja-Tallinna peamised positiivsed tegurid on jalutuskäigu kaugusel asuv kesklinn, hea transpordiühendus linna erinevate piirkondadega, rohelus ja mere lähedus.

Nõudlus elamispindade järele jaguneb Põhja-Tallinnas paljus rahvuse järgi. Eestlased eelistavad kõrgema hinnatasemega Kalamaja ja Pelgulinna piirkonda. Mitte-eestlaste eelistus langeb Pelgurannale ja odavama hinnatasemega Koplile. Suhteliselt negatiivse mainega Kopli piirkonna valimine elukohaks tähendab tavaliselt seda, et sealsele soodsale hinnatasemele on raske alternatiivi leida.

Nõutuim korter Põhja-Tallinnas maksab 11 000 kr/m². See asub renoveeritud, kuni 16 korteriga kivitrepikojaga puumajas. Maja hoovis on kindlasti olemas koht auto parkimiseks ning võimalus pidada suvist grilliõhtut.

Eri Kinnisvara hinnangul kallinevad Põhja-Tallinnas aastases perspektiivis kõige rohkem Kalamaja korterid. Hinnatõusuks ennustame 10?15. Hinnatõus puudutab eelkõige renoveeritud kortereid. Halvas seisukorras kortereid võib hinnatõusu asemel tabada mõningane hinnalangus või hinna püsimine praegusel tasemel.

Pelguranna korterite hinnatõus on eelkõige seotud Tallinna ?mägede? korterite hinnatõusuga. Hinnanguliselt jääb see aastases perspektiivis 10 piiresse.

Kopli korterite hinnatõusu on väga vahelduva ning erineva kinnisvara tüübi ja kvaliteedi tõttu keerulisem prognoosida. Siiski võib sealgi aastases perspektiivis prognoosida hea kvaliteediga korterite hinnatõusu kuni 10.

Hetkel kuum