Standardmõõdus metallukse saab nüüd osta ehituspoest

Uksed on mõeldud eelkõige standardsetele või väikese kõrvalekaldega ukseavadele, nad sobivad nii tööstushoone-, büroo-, eramu- kui ka korteriukseks. Saku Metalli turundusjuht Siret Seeder nimetabki standardmõõdus uste põhilise ostjaskonnana kortermajade elanikke.

Standardmõõtudes uksed on valmistatud külmvaltsitud lehtterasest ja isolatsioonimaterjalina on kasutatud kivivilla. Uksi on kolm varianti:

- turvauks;- metallist siseuks;- tuletõkkeuks.

Siret Seeder räägib, et kui seni on turvauksi tehtud eritellimusel ning eri firmades võtab tellimuse täitmine 2?4 nädalat aega, siis standarduksed on kohe saadaval. ?K-Rautas, Ehitus Service?is ja Rakveres Ehitusmehe kaupluses on uksed juba müügil ning need jõuavad ka Espaki ja Ehituse ABC poodidesse üle Eesti,? lisas Seeder.

Uksed on komplekteeritud lukukorpustega. Ülejäänud lukuosad, nagu link ja võtmepesa, tuleb aga juurde osta. Valmistaja on andnud omapoolsed juhtnöörid, missugust tüüpi võtmepesa ja linki millise ukse puhul kasutada.

Standardukse väljatöötamiseks analüüsiti Saku Metallis seni tehtud tellimusi ning selgus, et ligi 70 neist olid 90 × 210 cm ava jaoks.

Enne standardukse ostmist on soovitatav oma kodune ukseava üle mõõta. Selle toimingu tarbeks on uksi müüvates poodides ka kirjalik õpetus ning paigaldamisjuhised. Saku Metalli müügidirektori Jüri Kaleviste sõnul võib ava ukse mõõtudest 1?5 cm suurem olla, sest selle ?parajaks tegemine? on võimalik. Kui aga ava on nii pikkuses kui ka laiuses üle 5 cm suurem, tasub kaaluda, kas standarduks antud juhul just parim lahendus on.

Kuigi Saku Metall on esimene Eesti tootja, kes standardmõõdus metalluksi valmistama hakkas, müüb tema konkurent Saksa Uks samuti standardmõõdus turvauksi. Saksa Ukse tegevjuht Eerik Kirs nendib, et tegemist on mõistliku lahendusega, sest klient hoiab kõvasti aega kokku, kui saab ukse kohe poest kätte.

?Kuna aga veneaegsete majade ukseavade mõõdud on üsna suvalised, siis sinna ei pruugi standarduks täpselt sobida,? arutleb Kirs. Ta nendib, et kuigi kõiki avasid on võimalik korrigeerida, võib see vahel tülikamakski osutuda kui eritellimusel ukse valmistamine. ?Standardmõõt sobiks pigem uutele hoonetele,? lisas Kirs.

Hetkel kuum