Ülar Lauk • 25. november 2002 kell 9:16

George Bush: Need kes valivad oma vaenlaseks Leedu, saavad USA vaenlasteks

Vilniuses viibides pidas George Bush rahvale lühikese kõne, kus teatas, et kõik need, kes valivad oma vaenlaseks Leedu, saavad USA vaenlasteks.

Nädalavahetusel käis lühivisiidil Vilniuses USA president George Bush, kirjutab Kommersant.

Kuna visiiti ette planeeritud ei olnud, polnud selleks eraldatud ka raha riigieelarvest. Valitsus võttis vaatamata opositsiooni kriitikale raha erastamisfondist - 1,082 mln litti (310 000 dollarit).

Vilniuse linnavalitsus sai 500 000 litti, turvateenistus 200 000 litti, politsei uute eskordimootorrataste jaoks 250 000 litti. Oma vahenditega riik siiski toime ei tulnud. Kohalikud ettevõtjad maksid kinni erireisi USA ajakirjanikele ja organiseerisid neile mitteformaalse banketi (kuhu ameeriklased Kommersandi teatel ei jõudnud).

George Bush sai Leedu kõrgeima autasu - suurvürst Vytautase Suure ordeni koos kuldketiga. Kohe pärast ordeni üleandmist ütles Bush mõne sõna ka Raekoja väljakule kogunenud rahvale. Teatades, et Leedu, Läti ja Eesti kutsuti NATOsse, kinnitas USA president, et 'pikk hirmu- ja üksindusöö on lõppenud' ja 'enam ei tule ei Münchenit ega Jaltat'. Ning 'kõik need, kes valivad oma vaenlaseks Leedu, saavad USA vaenlasteks'.

USAst saabunud külalised jätsid paari päevaga arvestuste järgi Leedu hotellidesse ja ööklubidesse 5 mln litti (1,5 mln dollarit), kirjutab Kommersant.

<#Kommersant=http://www.kommersant.ru/archive/archive-material.html?docId=352746>

Hetkel kuum