20. detsember 2002 kell 13:30

Hansabank Markets tõstis Eesti majanduskasvu prognoosi 6%-le

Hansabank Markets on tõstnud oma uues Balti makromajandusülevaates Eesti majanduskasvu 2002. aasta prognoosi 5,5%-lt 6%-le.

13. detsembril avaldas Hansabank Markets (HBM) oma uue Balti makromajandusülevaate, milles kajastuvad meie varasemast optimistlikumad ootused 2002. aasta tulemuste osas, teatab Hansabank Marketsi analüütik Maris Lauri Telehansa.net. vahendusel.

Äripäev prognoosis Eesti SKP kasvuks 6% juba möödunud aasta detsembris avaldatud majandusprognoosis.

Hansapanga teatel on Eesti majanduskasvu prognoos tõstetud 5,5%-lt 6%-le, Läti oma 4,2%-lt 4,6%-le (16. dets. avaldatud ootamatult ülihead III kvartali tulemused (SKP kasvas 7,4% - toim.) annavad aluse seda veelgi parandada), samas kui Leedu prognoos on jäänud endiseks (5,2%).

Samal ajal on inflatsiooniootused nõrgenenud, eelkõige senise tagasihoidlikumate arengute tõttu. Leedus prognoosib HBM hindade püsimist eelmise aasta tasemel (tarbijahinnad 0,3%), Eestis on oodata umbes 3,1% kasvu (3,6%).

Jooksevkonto puudujääk võib sel aastal paisuda 10,5%-ni SKP-st (varasem 9,7%), kuna impordi kasv (eriti teenuste osas) on olnud tugev ja ametlike ülekannete maht jäänud tagasihoidlikuks (eelkõige EL struktuurivahendid).

Leedu jooksevkonto puudujäägi prognoos on 5,6% ja Lätil 9,5%. Oluliselt on paranenud Leedu ja Eesti tööpuuduse prognoosid, kuna III kvartal on olnud mõlemas riigis äärmiselt positiivsete arengutega. Uued prognoosid on vastavalt 14,3% ja 9,8% endiste 16,1% ja 10% asemel.

Eesti eelarve jääb sel aastal märkimisväärsesse ülejääki, samas kui Läti ja Leedu eelarvepuudujäägid ulatuvad vastavalt 2% ja 1,5%-ni SKP-st.

Hetkel kuum