Ülo Toomsalu • 23. detsember 2002 kell 6:06

EPL: Kunda tehas viib heitveetoru looduskaitsealast kaugemale

Kundasse tselluloositehase ehitajad soostusid viima algselt looduskaitseala piirile plaanitud heitveetoru sealt mitu kilomeetrit eemale.

Kuigi algse kava järgi pidi Kunda külje alt Letipealt Soome lahte minev toru jooksma läbi eramaade ning suubuma merre otse looduskaitseala piiril, kavatseb tehase ehitaja Merko selle nüüd rajada 3,5 kilomeetrit ida poole, läbi riigimaade ning looduskaitsealast kaugemale, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Letipealt oli seda trassi ikka päris raske läbi viia, sest seal on palju maaomanikke, kellest mõnega oleks olnud raske kokkuleppele saada, ja teiseks on seal looduskaitseala,? ütles Merko planeerimisosakonna juhataja Peeter Paane.

Kava järgi hakkab toru nüüd eramaade asemel läbima vaid riigimaad ning jooksma maasse kaevatuna mööda metsasihte. Toru ei lõpe otse kaldal, heide suubuks merre rannikust umbes 1,5 kilomeetri kaugusel.

Kohalikud elanikud ning looduskaitsjad pole aga toru uuest asukohast siiski vaimustuses, vaid soovivad, et mingit jäätmetoru Soome lahte üldse ei tuleks ning et tehas vabaneks reostusest muul viisil.

Tammeri sõnul oleks talle ainuke vastuvõetav variant see, et tehas rajaks kinnise puhastussüsteemi, mis aga läheks tema andmeil 200 miljonit krooni rohkem maksma.

Eestimaa Looduse Fondi tegevjuht Toomas Trapido ütles, et toru asukoht pole nende rahulolematuse peamiseks põhjuseks kunagi olnud.

?Loomulikult on see enesestmõistetav, et ta ei tohiks tundlikust kohast läbi minna, aga meil oli põhirõhk sellel, mis seal toru sees voolab ja kuhu see lastakse,? lausus Trapido. ?See ületab kehtestatud norme viiekordselt.?

Hetkel kuum