13. august 2003 kell 6:27

EPL: Rahajagamispinged tipnevad augustis

Eelarvearutelult lahkusid valitsuse liikmed eile pinges olekuga, sest ministrite soovide ja riigi rahakoti vahel on üle 2 miljardi kroonine lõhe.

Rahandusministeeriumis kokku pandud 2004. aasta tasakaalus eelarvekava ei jaga praegu raha õpetajate ja kultuuritöötajate palgatõusuks ega anna piisavalt vahendeid 21. sajandi kooli projektile, põllumeeste toetusteks, kohalike teede remondiks ning euroliidu abiraha rakendamiseks.

Terav rahapuudus sunnib ministreid otsima täiendavaid tuluallikaid, milleks võivad saada kas riigiettevõtete dividendid, Eesti Panga kasum või riigivara müük.

Riigieelarve kulud on praegu kokku 46,1 miljardit krooni.

Rahandusministeerium nõustuks eelarvesse lisama veel 800 miljoni krooni ulatuses erinevaid algatusi, kui selleks leitakse raha. Kokku on katteta taotlusi rohkem kui kahe miljardi krooni eest.

Kõige süngemalt eile ajakirjanike ees istunud Rahvaliidu esimees ja keskkonnaminister Villu Reiljan oli nördinud seepärast, et eelarveprojekt ei kajasta põllumajanduse otsetoetuste 200 miljonit krooni, mis tagaksid 55-protsendilise toetuste taseme. ?See on koalitsioonileppe lahutamatu osa,? rääkis Reiljan.

Koalitsioon koguneb eelarvedebatile 28. augustil, parlamenti peaks riigielu alusdokument jõudma 24. septembril.

Hetkel kuum