Telekomi kasumlikkus kahanes

Austria panga Erste Bank analüütiku Amir-Ali Ameri sõnul vastasid eile avaldatud Eesti Telekomi tulemused täpselt ootustele, eufooriaks põhjust ei olnud.

Grupi kasumit aitas tema sõnul tugevasti kasvatada selle aasta mais sõlmitud leping ASiga Tallinna Haridusamet Tallinna koolide arvutiklasside varustamiseks kaasaegsete arvutite ja muu tehnikaga ning ülikiire andmesideühendusega. Riigihanke kogumaht on üle 63 miljoni krooni. Tema sõnul võib seda tehingut lugeda erakorraliseks, sest see pole firma esmane tegevus.

Samas tuleb Telekomil arvutite ostuks raha kulutada. Ameri sõnul on nimetatud riigihange üpris madala kasumlikkusega, mistõttu alanesid veidi nii Elioni kui ka Telekomi grupi kasumimarginaalid.

Samuti ei pakkunud tulemused erilisi üllatusi Ühispanga analüüsimeeskonnale. Ühispanga analüütiku Sander Danili sõnul olid tulemused neutraalselt tugevad.

Eesti Telekomi käive oli kolmandas kvartalis 1,2 miljardit krooni, kasvades aastaga 10 protsenti. Samas suurenesid ärikulud 20 protsenti, 677 miljoni kroonini. EBITDA jäi peaaegu samaks, olles 566 miljonit krooni. EBITDA marginaal kukkus eelmise aasta 50 protsendilt 46 protsendile.

Telekomi juhtide sõnul tulenes EBITDA marginaali langus eelkõige Elioni marginaali langusest. ?Viimases kvartalis kasvasid järsult tulud ITst ja internetist, mis on aga paraku madalama marginaaliga,? ütles Eesti Telekom finantsjuht Hille Võrk. Firma eesmärgiks on marginaali tase säilitada.

Muudatused amortisatsiooninormide osas alandasid Elioni kulumit kolmandas kvartalis 13 protsenti, seetõttu kasvas grupi puhaskasum 11 protsenti, 353 miljoni kroonini. Äripäeva küsitletud analüütikud prognoosid keskmiselt puhaskasumiks 343 miljonit krooni.

Enne tulemuste avaldamist ennustas Austria pank Erste Bank Eesti juhtivale telekommunikatsioonikontsernile kõige suuremat ? 349 miljoni krooni suurust puhaskasumit. Ka käibe osas ületas firma turuekspertide ootused.

Danili sõnul oli positiivne EMT käibe kasvu kiirenemine viimases kvartalis võrreldes eelneva kvartaliga. Mobiilifirma äritulud ulatusid 702 miljoni kroonini, kasvades aastaga 11 protsenti. Kasvu toetas jätkuvalt kiire tulude kasv lühisõnumitest ja andmesidest, kuid vähenesid kuutasud.

Klientide arvu kiire kasv 24 300 võrra tulenes peamiselt ettemaksuga kaartide kasutusperioodi pikendamisest. Lepinguliste klientide kasv 3800 võrra on aga aeglasem kui eelnevas kvartalis, mil see näitaja oli 5500. Seoses kõnekaartide arvestuse muutusega langes keskmine tulu ühelt kliendilt ehk ARPU juuni 443 kroonilt septembris 423 kroonile.

Ameri arvab, et jõulukvartalis, kus püütakse rohkem kliente võita, langeb see näitaja veelgi.

Eesti Telekomi teise kvartali aruandes hindas EMT oma turuosa klientide arvu põhjal ligi 50protsendiliseks, eile avaldatud kolmanda kvartali aruandes kõigest 47protsendiliseks.

EMT turundusdirektor Jüri Teemant ütles Eesti Telekomi online-pressikonverentsil, et tema hinnangul on turuosa nende arvel juurde võitnud eelkõige Tele2.

Aktsionäride seas kõige enam elevust pakkuvale küsimusele, kas on kavas dividende tõsta, lubasid Eesti Telekomi juhatuse esimees Jaan Männik ja finantsdirektor Krister Björkqvist vastata pärast aastakasumi selgumist märtsis.

Männiku sõnul on TeliaSonera huvi enamusosaluse omandamise suhtes Baltimaade ettevõtetes säilinud ja TeliaSonera juhatuse esimees on seda ka alles hiljuti taas kinnitanud.

Hetkel kuum