Peeter Stamberg • 29. oktoober 2003 kell 22:00

Nasdaq andis pärast rallit veidi järele

Teisipäeval tegid USA aktsiaturud läbi tugeva tõusu. Peamiselt tehnoloogiaettevõtteid sisaldav Nasdaq rallis 2,62%, 1932,26 punktile, viimati tegi indeks nii tugeva tõusu läbi selle aasta juulis.

Dow Jonesi tööstuslik keskmine tõusis teisipäeval 1,46%, 9748,31 punktile, S&P 500 indeks kerkis 1,52%, 1046,79 punktile.

Aktsiahindade tugeva tõusu taga oli USA keskpanga (Fed) otsus jätta baasitressid viimase 45 aasta madalaimale tasemele. Fedi sõnul on madal inflatsioon (deflatsiooni oht) jätkuvalt mureks, mistõttu eeldatakse, et intressid on all ka lähitulevikus, kirjutas Reuters. Madalad intressid peaksid elavdama majanduslikku aktiivsust ja aitama kasvatada firmade kasumeid. Paljud analüütikud eeldavad, et intresse ei muudeta enne 2005. aastat.

Tehnoloogiaettevõtete aktsiate tugevat tõusu põhjuseks oli see, et Maailma Pooljuhtide Kaubandusstatistika grupp tõstis 2003. aasta ülemaailmset müügiprognoosi ja näeb veelgi tugevamat kasvu järgmisel aastal. Philadelphia pooljuhtide indeks tõusis teisipäeval üle 6%.

Eile alustati kauplemist nõrga kasumivõtmisega ja peamised indeksid esimeste kauplemistundide järel 0,1-0,2% miinuses.

Majandustulemused avaldanud Eesti Telekomi suuromaniku TeliaSonera aktsia kukkus kella 18ks Stockholmi börsil 4,9%, 35,20 Rootsi kroonile. Firma sai kolmandas kvartalis kasumit, kuid käive oli veidi väiksem kui aasta varem. Bloomberg kirjutas, et aktsia kukkumise põhjuseks oli käibeprognoosi alandamine. ?Meile teeb muret see, et firma käibe väljavaated järgmiseks aastaks, kaheks, võivad olla keskpärased,? ütles Credit Suisse Asset Managementi juhi asetäitja Bob Parker.

Hetkel kuum