31. oktoober 2003 kell 8:19

Ajakirjanikud lendasid Marhaba Toursi kulul Egiptusesse puhkama

Kaksteist Eesti suurt meediaettevõtet saatsid ajakirjanikud kinnimakstud reisile Egiptusesse. Kingituse vastuvõtmine on vastuolus ajakirjanduseetikaga.

Ajakirjanikele tehakse välja lend Tallinnast otse Egiptusesse. Nad on Sharm el Sheikhis nädala, ööbivad viie tärni hotelli Savoy ühe inimese numbritubades ning käivad kingituseks saadud väljasõitudel Cairos ja Abu Galumis, kirjutab tänane Äripäev

Tegemist on viimaste aegade suurima kinnimakstud kingitusega ajakirjandusväljaannetele.

16 000kroonise letihinnaga, kuid tasuta saadud nädalasest puhkusest võtavad osa ajakirjanikud Postimehest, Eesti Päevalehest, Eesti Ekspressist, SL Õhtulehest ja Maalehest. Peatoimetaja tasemel läksid tasuta reisima ajakirjad Kroonika, Eesti Naine ja DI. TV3st sõitis uudisteankur Ene Veiksaar koos kaameramehega.

Kõigile ajakirjanikele on järgimiseks ajakirjanduseetika koodeks, mis ütleb, et ajakirjanik ei võta vastu ametikohti, soodustusi, tasu ega kingitusi, mis tekitavad seoses tema ajakirjanikutööga huvide konflikti ja võivad vähendada tema usaldusväärsust.

Äripäeva küsitletud Soome suurima ärilehe Kauppalehti ja tiraa?ilt teise lehe Aamulehti peatoimetajad ütlesid, et ei peaks võimalikuks nende väljaande ajakirjaniku osavõttu sellisest reisist.

Endine Eesti Ekspressi tippajakirjanik ja DI peatoimetaja Paavo Kangur ütles, et tema eesmärk on välja selgitada, mis prahti turismifirmad eestimaalastele pakuvad. Kes reisi kinni maksab, on tema sõnul veel läbirääkimiste küsimus. Söögi ostab Kangur ise.

?Alles hiljaaegu raiuti Luxoris 70 turisti tükkideks,? selgitas Kangur sõidu tegelikke põhjusi. ?Ajakirjanikena riskime igal reisil oma eluga.? Ta ütles, et sõidab vastu tahtmist, on tülgastunud pidevast reisimisest, kuid selline on juba kord ajakirjaniku töö.

Kas ta kirjutab hiljem kriitilise loo? ?Võib-olla ei kirjuta üldse midagi,? puikles Kangur. Kuidas Eesti rahvas siis teada saab, kui halb ja ohtlik Egiptuses on? Kangur, keda iseloomustatakse kui enesekindlat ja ülbet inimest, vaikis. Oli näha, kuidas ta lõug ning huuled ühtäkki värisema hakkasid.

?Kulla laps!? prahvatas ta reporter Anne Ojale. ?Kas sulle Äripäevas palka makstakse?! Kas saaksid ühe palgaga läbi sõita näiteks pool Euroopat?? Kangur on enda sõnul reisinud 30?40 maal, kuid mitte ajakirjanikuna. Kellena, jäi ta vastuse võlgu.

Hetkel kuum