6. november 2003 kell 22:00

Tänapäeva Tatikad saavad hakkama

Tegelikult on ?Tatikad!? tehnoloogia- ja ohutusalane võistlusmäng, milles osaleb neli viieliikmelist võistkonda. Võistkonnad on pärit telemaatika ja mobiilkaubanduse lahendusi pakkuvast ettevõttest Os-kando, Eesti Maasturiklubide Liidust, Edelaraudteest ja Ameerika autode sõpru koondavast internetikeskkonnast TqHq.ee . Võistkondadel tuleb omavahel rinda pista puulõhkumise ja porgandikorjamise masina ning eratankeri ehitamises, samuti automaatse tennisepallisöötja ja väga erilise kodumasina tegemisel. Sarja finaalis seisab tiimidel ees kõige keerulisem ülesanne.

Sarja igas osas pannakse proovile kahe meeskonna teadmised, nutikus ja käsitöösoskused. Ühe päeva jooksul peab tiim panema kokku eelnevalt välja töötatud plaani kohaselt seadme, kasutades selleks ehitusplatsil saadavaid lähtematerjale. Lisaks on igal meeskonnal õigus võtteplatsile kaasa võtta kuni 100 kilogrammi seadmete ohutust suurendavaid esemeid.

Vaatajateni jõudnud esimeses saates võistlesid puulõhkumise masina ehitamises Oskando ja Eesti Maasturiklubide Liidu võistkond, teises valmistasid TqHq.ee ja Edelaraudtee porgandikorjamise masinat, mida testiti Kadarbiku talu põllul. Tiimide ülesanne oli masinaga koguda juurvilju ca 300meetriselt peenralt.

Eeloleval pühapäeval jõuab teleekraanile unikaalsete veesõidukite lugu, konstrueerimisest kuni vettelaskmiseni. Kardinaalselt erineva lähenemisega võistkonnad muudavad vettpidavaks ühe BMW sõiduauto ning Ford Escorti katus leiab uue rakenduse. Sõidukeid testitakse Paljassaare sadamas merevees.

?Sarjas osalemine pani proovile nii insenerimõtlemise kui ka füüsilise vastupidavuse, samuti pidime meie ekstreemsel ehitusplatsil pidevalt jälgima ohutusnõudeid. Paaril korral oli võtteplatsil süttimisi, mis aga kõik õnnelikult lõppesid,? kommenteeris sarjas osalemist Oskando võistkonna kapten, nüüdne majandus- ja kommunikatsiooniministri nõunik Andrus Aaslaid. ?Kokkuvõttes oli see nii meile kui ka teistele tiimidele igati võimas meeskonnatreening, sest kõigi aja- ja lähtekomponendipiirangute kiuste jõudsid kõik töötavate lahenduseni.?

Meeskondade arendustöö tulemusi kommenteerivad ja hindavad viiepallisüsteemis kohtunikud tehnilise järelevalve inspektsioonist, tarbijakaitseametist ja tööinspektsioonist. Hinnatakse ohutust (kui ohutult seade kokku pandi ja kui ohutu on seadme kasutamine), disaini (ennekõike ergonoomiat, aga ka atraktiivsust) ja efekti (ülesande sooritust). Ehitusplatsil tagavad meeskondade ohutuse tasemel tööriistad ja isikukaitsevahendid.

ETV programmidirektori Ainar Ruussaare hinnangul on tegemist kaasakiskuva meelelahutusliku ja samas hariva originaalsarjaga. ?Kindlasti pakuvad ?Tatikad!? huvi kõigile, kellele meeldib kaasa elada tehnikaaladele ? neid inimesi peaks aga Eestis küllalt olema,? lisas ta.

?Eestlased on alati leidlikkusega silma paistnud ja suutnud ka vähestest kättesaadavatest osadest ja materjalidest toimivaid seadmeid valmistada,? ütles tehnilise järelevalve inspektsiooni peadirektor Urmas Leitmäe, kelle juhitud asutusest osaleb sarja žüriis mitu eksperti. ?Eestis on kasutusel arvestatav hulk isetehtud või täiustatud seadmeid, mis vajaliku edasiarenduse korral võiksid olla igati nõuetekohased. Ilmselt on osa neist turul konkurentsivõimelised ning sarjas räägimegi lisaks meelelahutusele sellest, kuidas ainueksemplari kokkupanekust ja katsetamisest jõuda turustuskõlbliku toote valmistamise ja müügini,? kommenteerib Leitmäe.

Sari ?Tatikad!? on osa Phare 2000 turujärelevalve projektist, mille eesmärk on aidata kaasa efektiivselt funktsioneeriva ja Euroopa Liidu praktikal toimiva turujärelevalve süsteemi väljakujundamisele Eestis. Turujärelevalve abil tagatakse turustatava kauba ohutus ja kvaliteet, ettevõtjate võrdsed konkurentsitingimused ning tarbijate huvide kaitse.

Rõõm on tõdeda, et ETV ja Royal Service leidsid nii ?kuivale? teemale vürtsidega immutatud vormi.

Autor: Tiina Kolk

Hetkel kuum