Ülo Toomsalu • 10. november 2003 kell 6:12

EPL: Eestlased varuvad aastateks suhkrut

Euroopa Liidus tõenäoliselt tublisti tõusva suhkru hinna kartuses on eestlased asunud koju hulgaliselt suhkrut varuma.

Tartus asuva Tirsi kaupluslao vahetuse juhataja Tiina Nadeli kinnitusel ostavad inimesed lausa massiliselt suhkrut kokku, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Vahel on lausa järjekord, inimesed ei jaksa ära oodata, kuni laomees kotte ette toob,? ütles Nadel neljapäeval. Ta viipas käega kahe kuue meetrini kõrguva suhkrukottide virna poole.

?Reedel oli selline hunnik, nädalavahetuseks polnud sellest enam midagi alles ning polnud inimesetele midagi anda,? lisas ta. Nädalavahetusel müüb pood umbes 16 tonni suhkrut, argipäeval 10 tonni ehk 200 viiekümnekilost suhkrukotti.

?Peale referendumit hakati suhkrut ostma ja siiamaani pole see vaibunud,? ütles Nadel. ?Ma ei kujuta ette, kuhu rahvas selle suhkru paneb, ilmselt kardavad õudset hinnatõusu.?

Tartu Ülikooli sotsiaalpsühholoogia dotsent Olev Must pole ise suurt suhkruostmist märganud. Samas meenutas ta nõukogudeaegseid kuulujutte hindade tõusust, millele järgnes kohe ostupaanika. Inimesi paneb tema sõnul varusid koguma hirm hinnatõusu ees ja soov lähitulevikku kindlustada. Selline tegevus on Musta sõnul samas ka sõnum riigile. Ta viitas viimasele Tartu Ülikooli arengukonverentsile, mille üks järeldusi oli, et riik vajab sotsiaalset tagasisidet.

Jõhvi hulgimüügifirma Affeni ostujuhi Natalja Prudnikova sõnul ostetakse Jõhvis lisaks suhkrule kokku ka jahu ja soola. ?See on ikka seotud hinnatõusu ootusega, inimesed juba arvestavad ka, kui palju on Lätis ja Leedus hinnad kerkinud,? lisas ta.

Uuringu andmeil kallineb suhkrukilo ELi ekspordisubsiidiumide kaotamisega toonaselt 4,3 kroonilt 10 kroonile.

Hetkel kuum