Ülo Toomsalu • 11. november 2003 kell 6:11

PM: Tootjad loovad taara pandiraha süsteemi

Tööstused ja kaupmehed peavad looma organisatsiooni, mis hakkab tulevikus tegelema pakendite tagatisraha haldamisega.

Keskkonnaministeeriumis koostatav joogipakendite tagatisraha süsteem näeb ette, et tarbija maksab pudeli eest küsitava pandi kaupa ostes poodnikule, kes peab hiljem selle raha talle tühja taara vastu tagasi andma. Kaupmehele jäetakse õigus osta tagasi nii palju taarat, kui seda on tema käest välja läinud.

See loob aga süsteemi, kui kaupmehed võivad ostjale väita, et nende taaralimiit on täis ning viimaselt saadud tagatisraha jääb tegelikult neile, kirjutab Postimees.

Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna nõuniku Helle Haljaku sõnul on praeguse eelnõu kohaselt jäetud tagatisraha administreerimise pool ettevõtjate kanda ning riik sellesse ei sekku.

Selveri keti juhi Ain Taube sõnul peaks riik siiski oma õla sellise asutuse loomisele alla panema, sest ei ole mõeldav, et kõik jäetakse ainult erastruktuuride kaela. «Tagatisrahaga seonduvad asjad on kaupmehe jaoks küllalt kallid täita,» lausus ta.

Taube viitab eelkõige sellele, et loodava süsteemiga pannakse kaupmeeste õlule kohustus organiseerida igas müügikohas ka taara vastuvõtt. Suurematele poodidele on üheks võimaluseks näiteks taaraautomaatide ostmine, kuid need on üsna kallid.

Hetkel kuum