Indrek Kald • 17. november 2003 kell 22:00

Euroopas pakutakse vaid üksikuid 3G-mobiile

Euroopas jõudis mobiilside kolmas põlvkond kommertskasutusse tänavu kevadel, mil avati võrgud Inglismaal, Itaalias, Rootsis ja Austrias. Töötavate 3G-võrkude arv suureneb iga kuuga ning tootjad esitlevad üha uusi telefone. Siemensi mobiiliüksuse juhi Rudi Lamprechti sõnul kasutab järgmise aasta lõpuks 3Gd maailmas 12 miljonit inimest (täna on neid veidi üle miljoni). 2005. aastal jõuab 3G massidesse 40 miljoni kasutajaga ning 2006. aastal ületatakse 100 miljoni kasutaja piir, kinnitas Lamprecht pooleteise kuu eest ajakirjanikele.

NEC e808 üllatab klaviatuuriga

NECi 3G-telefon meenutab pihuarvutit, olles ainsana siin võrreldud mudelitest arvutiklaviatuurile sarnaneva nn QWERTY-klahvistikuga (lühend tähendab standardset klahvide järjestust klaviatuuril).

Teisest siin võrreldavast NECi mudelist eristavad seda pihuarvutit-telefoni veel ka pikemad kõne- ning ooteajad, vastavalt 70 tundi ja 201 minutit. Ka videokõne aeg on sel mudelil NEC e606ga võrreldes üle poole võrra pikem, ulatudes saja minutini.

Mõistagi on pihuarvuti võimalustega e808 ekraan suurem kui e606 oma, kuid värvide ja pikselite arv on mõlemal NECi telefonil sama. Samuti on neil NECi 3G-telefonidel kaks kaamerat, mis pakuvad ka suumimise võimalust. e808 mälumaht on e606ga võrreldes kahekordne, st 32 megabaiti. Video- ja audiofailide toetus ning ühendusvõimalused teiste seadmetega on mõlemal NECi 3G-telefonil samad.

Nokia 6650 suunatud ärikliendile

Nokia tutvustas oma esimest 3G-telefoni Helsingis juba mullu septembris. Nokia 6650 on sama suur kui teised Nokia 6000-seeria telefonid, kuid sellel on väline antenn, suur 4096 värviga ekraan ja sisseehitatud kaamera. Nokia 6650 kaalub 141 grammi, telefoni kõneaeg ulatub GSM-võrgus enam kui nelja tunnini, ooteaeg 14 päevani, 3G-võrgus on need näitajad lühemad.

See Nokia telefon on suunatud ärikliendile, mitte noorele tarbijale, teatas firma telefoni esitlusel. Uue Nokia mälumaht on seitse megabaiti. Nokia 6650 on kahesüsteemne, st töötab nii GSM-võrgus (mida nimetatakse 2Gks) kui ka uudses 3G-võrgus. Telefonis on Java-põhised mängud ja neid saab ka võrgust juurde laadida. Teiste seadmetega ühildamiseks saab kasutada infrapuna- ja Bluetooth-ühendust. Eestis kasutab Nokiat testtelefonina EMT, kes avas septembris oma 3G-võrgu esimesteks katsetusteks.

Sony Ericsson Z1010 Eestis seni puudub

Sony Ericsson tõi oma esimese 3G-mobiili avalikkuse ette tänavu veebruaris Prantsusmaal Cannes?is maailma mobiilsideoperaatorite, sisuteenuste pakkujate ja telefonitootjate igatalvisel kokkusaamisel. Ericsson Z1010 kui töötava 3G-mudeli esitlemiseks ja võimaluste tutvustamiseks kasutati Cannes?is GSM Assotsiatsiooni maailmakongressil loodud ajutist kolmanda põlvkonna mobiilsidevõrku.

Sony Ericssoni kolmanda põlve mobiilil on lisaks kahele sisseehitatud kaamerale ka kaks ekraani ja nii nagu teiste 3G-telefonidega, saab sellegagi vaadata liikuvaid videopilte. Sisemise antenniga uudistelefon Z1010 töötab nii GSM-kui ka 3G-võrgus. Telefoni tutvustamise ajal lubati, et see peaks müügile jõudma tänavu teisel poolaastal. Kuid Eestis Sony Ericssoni 3G-telefoni veel kolmanda mobiilsidepõlvkonna testimiseks ei kasutata, sest EMT pole seda oma 3G-võrgu katsetamiseks võtnud.

Siemens U10 loodi koostöös Motorolaga

Saksa mobiilitootja Siemens tõi oma 3G-telefoni ajakirjanike ette mullu sügisel, mõni nädal pärast Nokia esimese 3G-telefoni esitlust. Nii nagu enamik teisi 3G-telefone, töötab see värvilise ekraaniga mudel nii GSM-võrkudes kui ka 3G-mobiilivõrkudes. Koostöös Motorolaga loodud Siemens U10 sisaldab 180 kraadi pööratavat kaamerat, millega saab lisaks pildistamisele salvestada ka MPG-videolõike ning mängida MP3-formaadis olevaid helifaile. 3G-võrkudes saab Siemensiga andmeid alla laadida kiirusel kuni 384 kilobitti sekundis. Sama kiirust pakub ka enamik teiste tootjate 3G-telefone. Siemens U10 ühildub teiste seadmetega lähiraadiovõrgu Bluetoothi, infrapunapordi või USB-porti ühendatava kaabli abil. Siemensi esimese 3G-telefoni mälu on kaks megabaiti, kuid seda saab multimeediakaardi abil laiendada.

Siemens U15 on uusim 3G­telefon

Siemens esitles oma teist 3G-telefoni U15 septembris Viinis. Internetist failide allalaadimisel saavutas U15 Austrias maksimumkiiruseks 384 kilobitti sekundis. Vaatasin telefoniga filmitreilereid. Siemens U15-l on kaks kaamerat. Üks on telefoni taga ja mõeldud ümbritseva pildistamiseks, teine esipaneelil ekraani kõrval, seda saab kasutada näiteks videokõnede puhul enese filmimiseks (kiirusega 15 kaadrit sekundis). Siemensi kaameral on ka kolmekordne digitaalne suurendus. Lisaks sisaldab telefon ka MP3-mängijat.

Sellesse mudelisse saab laadida ka uusi mänge ja teenuseid. U15 kaalub 140 grammi, aku peab vastu paaritunnisele kõnelemisele ning telefonis on 64 megabaiti mälu. Novembris müüki jõudnud Siemensi 3G-telefoni U15 saab kasutada Eestiski, kuna nii nagu teisedki 3G-telefonid, töötab ka see tavalises GSM-võrgus. Tõsi, selleks on vaja spetsiaalset SIM-kaarti. Kuu aega tagasi esitletud telefoni hind jääb Euroopas 12 000 ja 15 000 krooni vahele.

Motorola A920 meenutab pihuarvutit

Ainsa Motorola 3G-telefonina kasutab EMT praegu oma kolmanda mobiilsidepõlvkonna võrgu testimisel mudelit A920. See suure ekraaniga (40×60 mm), pihuarvutit meenutava välimusega telefon sisaldab puutetundlikku ekraani ning eraldi pliiatsit selle jaoks. Mobiili ooteaeg on 70 tundi ning kõneaeg 95 minutit. Videokõne kestuseks lubab aku tunni. Selleks on telefonil üks pööratav kaamera, millega saab ka suumida. Motorola 3G-telefoni sisemine mälu on kaheksa megabaidi suurune, kuid selles saab kasutada ka 32 megabaidi suurust SD-kaarti.

A920 kaalub 212 grammi. Telefon ei toeta wma-helifaile, kuid näitab videopilti ja võimaldab kuulata MP3-muusikat. Infrapunaühendus ning Bluetooth puuduvad, nende asemel tuleb kasutada USBd. Motorola A920 on kolmesageduslik.

NEC e606 tõi 3G Euroopa turule

NEC e606 oli just see mudel, mida hakkas klientidele pakkuma märtsis Inglismaal ja maikuus Rootsis 3G-võrgu avanud operaatorfirma 3. Jaapani NEC e606 on värviekraaniga ja suumiga kaameratelefon, mis kahesüsteemsuse tõttu töötab ka tavalises GSM-võrgus. Telefon püsib ooterežiimil kõigest 41 tundi ning kõneajaks on 121 minutit. Järjestikust videokõnet võimaldab täis laetud patarei tunni jagu. Ekraani resolutsioon on 132×162 pikselit ning see kuvab 65 000 värvi.

150 grammi kaaluva NEC e606 sisemine mälu ulatub 32 megabaidini. E-posti saab selle mudeliga lugeda vaid brauseri vahendusel. Lisaks videopildile tunnistab NEC e606 ka Windows Media audiofaile (.wma), kuid MP3-formaati mitte. Miinusena puuduvad sel telefonil infrapuna- ja Bluetooth-ühendused, see-eest saab kasutada USBd. Nagu ka teised NECi 3G-mudelid, pole e606 kolmesageduslik telefon.

Hetkel kuum