Heidit Kaio • 19. november 2003 kell 22:00

Riigikogu sunnib koalitsioonilepet avama

Sisuliselt usaldushääletusena jõudis eile Riigikogu täiskogu ette tulumaksu järkjärgulise alandamise seadus, mille valitsus oli ette valmistanud koalitsioonileppele tuginedes.

Rahvaliit eelnõu ei toetanud, Res Publica ja Reformierakond jäid vähemusse ning sellega oli üks osapool loobunud koalitsioonileppega võetud lubadustest.

Peaministril oleks õigus teha vabariigi presidendile ettepanek Rahvaliidu ministrite volituste lõpetamiseks või Rahvaliidu ministritel esitada tagasiastumise avaldus.

Samas pole Rahvaliit avaldanud soovi valitsusest lahkuda, soovitakse vaid rääkida läbi lepingu punktide üle. ?Jah, me soovime, et koalitsioonilepe avatakse läbirääkimisteks,? ütles Riigikogu Rahvaliidu fraktsiooni esimees Jaanus Männik.

?Uks on ikka avatud,? ütles eile peaminister Juhan Parts koostöö jätkamise võimaluste kohta.

Res Publica, Reformierakonna ja Rahvaliidu esindajad kohtusid eile hilisõhtul läbirääkimiste laua taga.

Tuleval nädalal on Riigikogus istungitevaba nädal, mille valitsus saab kulutada valitsusremondiks.

Valitsusliidu kolm osapoolt on selle nädala algusest alates kirjavahetuses olnud. Esmalt saatis partneritele kirja Rahvaliit, milles nõudis tulumaksureformi edasilükkamist, vanemahüvitise lae muutmist ja koalitsioonileppe ülevaatamist.

Rahvaliit esitas ultimaatumi olukorras, kus Riigikogus ootab riigieelarve kolmandat lugemist. Rahvaliit on kahel esimesel lugemisel riigieelarve eelnõu toetanud. Samuti ootavad Riigikogu toetust tulumaksu alandamise ja vanemahüvitise seadus.

Rahvaliidu kirjale vastasid Juhan Parts ja Siim Kallas ühisavaldusega, milles keeldusid koalitsioonileppe üle kauplemast ja nõudsid Rahvaliidult vastust järgmise päeva lõunaks.

Eile kokkulepitud ajaks saatis valitsuspartneritele vastuse Rahvaliit, kes soovis jätkuvalt arutelu mõningate leppe punktide üle.

Hetkel kuum