20. november 2003 kell 7:50

Börsiülevaade: mida peaks mõtlema investorid valitsuskriisist

Eesti on valitsuskriisis, mida peaksid sellest mõtlema kohalikud- ja välisinvestorid?

Üks kolmest koalitsioonierakonnast oleks nagu valitsuskoalitsioonis, aga samas olulisi otsuseid langetades ei ole. Koalitsiooni poolt lubatud tulevast aastast jõustuma pidanud tulumaksukärbe on suure küsimärgi all. Kas tuleva aasta eelarve suudetakse vastu võtta, on samuti ebaselge.

Mida peaksid sellest mõtlema investorid. Võibolla on investorid lükanud korraliku tootlust pakkunud aktsiate müüki edasi tulevasse aastasse, lootes tuleval aastal jõustuma pidanud tehingute maksustamist madalama maksumääraga. Kuna nüüd on olukord segane, võib osutuda maksusoodustusest unistamine mõtetuks ja müügi edasilükkamine pole põhjendatud.

Mida peavad mõtlema välisinvestorid. Eesti aktsiaturgu on hakatud välismaal seostama Venemaaga, sealsetest segadustest tingitud ebakindlus on peegeldunud ka Eesti ettevõtte aktsiate müügi näol. Kui välisinvestorid loevad, et Euroopa Liiduga liituv Eesti on valitsuskriisis, eelarve vastuvõtmine on kahtlane, Euroopa Liidu rahade saamiseks vajalik omafinantseerimine kah lahtine, lubatud maksualandamist lükatakse edasi ? siis head muljet see Eestist ei jäta.

Riigile, kohalikele omavalitsustele, ettevõtetele ja eraisikutele tähendab kellele rohkem, kellele vähem koalitsiooni halvatus ebaselguse püsimist tuleva aasta rahavoogude suhtes. Kui rahavood on ebaselged võib kujuneda olukord, kus tarbimist ja investeeringuid lükatakse edasi, kuna sissetulev rahavoog ei pruugi eeldatud tasemel olla. Võibolla tuleb arvestada väiksema eelarvega.

Hetkel kuum