Ülo Toomsalu • 27. november 2003 kell 6:17

PM: Eesti võltspassitöökoda varustas Lääne-Euroopa kurjategijad

Arvutigraafik pidas Kadrioru puumaja korteris pisitehast, mis varustas mitme Euroopa riigi kurjategijaid võltsitud Eesti ja Soome passidega.

Nii Baltimaades kui ka Euroopa Liidu riikides haruldaseks leiuks peetava võltspasside tehase paljastasid piirivalve infoosakonna ohvitserid 3. novembri öösel ühest Nafta tänava korterist. Kui ohvitserid vaid lihtsa kellahelina peale korterisse lasti, õmblesid graafik Heiki (27) ja tema advokaadist elukaaslane Vaike (27) elutoas parasjagu kokku järjekordset Soome võltspassi, kirjutab Postimees.

«Nii põhjalikku töökoda pole meie silmad küll varem näinud,» ütles infoosakonna juht Inge Lindsaar. Kolmetoaline korter meenutas kodakondsusameti passitrükikeskust: kööktoas oli dokumentide kiletamise masin, kabinetis arvuti, kus oli parajasti käsil Soome passi töötlemine, rääkimata värviprinterist ning muudest erivahenditest - tintidest, värvidest ja paberitest.

Kuus tundi väldanud läbiotsimise üllatavaim leid oli Lindsaare sõnul kodakondsusameti reljeefpitsat, mis kinnitab passi ja selle omaniku pildi ühtekuuluvust. Nii see kui hulk firmade ja riigiasutuste teisi erinevaid pitsateid tuli päevavalgele köögist, kus Heikil oli seina sisse peidetud seif.

Toodang, mis selles töökojas valmis, üllatas isegi piirivalve eksperte, kes ei ole varem näinud nii professionaalselt võltsitud Eesti ja Soome passe. Ka võltsiti töökojas Soome, Eesti, Briti ja Kreeka juhilube, erinevaid panga- ja notaridokumente, abielutunnistusi ja muid ametlikke pabereid.

Piirivalvurid ei julge täna isegi oletada, kui suur hulk Heiki võltstoodangust Euroopas ringelda võib. Mehe arvuti kolmelt kõvakettalt leitud materjalid annavad alust oletada, et passe võib olla palju. «Teame, et ta tegutses vähemalt kaks kuud,» lisas Lindsaar.

Hetkel kuum