Peeter Stamberg • 27. november 2003 kell 22:00

Samsungi optimism tõstis Philipsi aktsiat

Euroopa börsid pidid eile omapäi hakkama saama, sest teisel pool suurt lompi peeti tänupüha ja söödi kalkunit.

Peamistest börsidest olid Pariis ja Frankfurt plussis, Londonis kaubeldi õhtul veidi madalamatel tasemetel kui kolmapäeval.

Ettevõtetest tegi korralikuma tõusu läbi Euroopa suurim olmeelektroonika tootja Philips. Hollandi päritolu firma aktsiat aitas kergitada teade, et Lõuna-Korea Samsung ootab vedelkristallekraanide müügi kasvu järgmisel aastal 40 protsendi võrra. Philipsi aktsia oli teate järel Amsterdami börsil õhtul kella 18ks kerkinud 2,35 protsenti, 23,97 eurole. Tõusu põhjuseks oli investorite ootus, et ka Philipsil, kes on The Financial Timesi andmetel maailma suurim vedelkristallekraanide tootja, läheb paremini. Samas loodab Samsung oma turuosa selles tootesegmendis kasvatada praeguselt 22 protsendilt 25 protsendile, ehk käibe kasv peaks osaliselt tulema teiste tootjate arvel. Seega võib ka Philipsi turuosa väheneda.

Tõusmas oli ka Saksamaa Siemensi aktsia, mille hinnasihti investeerimispank Lehman Brothers tõstis ligi viiendiku võrra, 65 eurole. Kell 18 maksis Siemensi aktsia 60,85 eurot ehk 1,16 protsenti enam kui kolmapäeval.

Ligi protsendi võrra olid tõusnud ka Nokia ja Ericssoni aktsia. Nokia kerkis 0,80 protsenti, 15,17 eurole, Ericssoniga kaubeldi 12,30 Rootsi kroonil ehk 0,82 protsenti plussis.

USA aktsiaturud tegid kolmapäeval läbi nõrga tõusu, peamised indeksid kerkisid 0,2?0,5 protsenti. Kauplemisaktiivsus oli madal, sest paljud kauplejad läksid pühade tõttu varem töölt ära.

Ka homme pole aktiivsuse paranemist oodata, kuna börsid pannakse varem kinni ja paljud inimesed on päeva üldse vabaks võtnud.

Hetkel kuum