Christel Karits • 27. november 2003 kell 22:00

Tõnis Mägi toob kuulajaile tähistaeva

?Soovin, et inimesed kontserdile tulles ei ootaks minu hitte,? paneb Mägi kuulajaile südamele. ?Mujal maailmas on kindlasti nii, et artistid esitavad laval oma tuntuimaid laule. Mina valisin raskema tee ? kavas on ainult uued lood, mida keegi pole veel kuulnud.?

Mägi sõnul on tal sel kontserdil muusikuna hoopis teistsugune ja värskem lähenemine. Võõrkeelseid laule publik ei kuule, kui välja arvata nimilugu, mis on tundmatus keeles. Palju on elektroonilist eksperimenteerimist ja ebatavalisi pille. Esmakordselt kasutatakse surround-heli, kus muusika jõuab kuulajani ka selja tagant. ?Muidu on saateks olnud ikka klassikaline koosseis: klaver, kontrabass, kitarr, trummid. Sel kontserdil on instrumentaarium hoopis põnevam ja neist väga paljusid pille tavaliselt laval ei kasutata,? avab ta.

Kontserdi sõnumist ei taha juba üle 35 aasta laval olnud Tõnis Mägi rääkida. ?Peab tulema kuulama ja aduma,? naerab ta. Suure osa laulude aluseks on eesti luuleklassika ja kõikides lugudes on sees põhjataevas. Tähistaeva teema on lauljale oluline juba lapsepõlvest. ?Minu esimesed lapsepõlvemälestused on tähtedest. Siirius oli meie rahvakalendris orjatäht, ta oli väga oluline vanadele egiptlastele ja minu arvates nägid ka piibli kolm kuningat või karjust tõenäoliselt just Siiriust,? on Tõnis Mägi öelnud oma intervjuudes. ?Kui inimesed tunnevad end pika talveaja jooksul halvasti, viitavad luuletajad tähistaevale ja näitavad, kui ilus see on,? võrdleb ta. ?Tuleb vaadata natuke maast kõrgemale ja tähistaevast jälgida. See on vastukaaluks meie argisele elule ja materiaalsele maailmale.?

Mis on see, mis looma paneb?

?See on pidev saladus. On olemas kahtepidi loominguindikaatoreid. Üks on siis, kui midagi läheb väga halvasti ja teine, kui läheb väga hästi. Siis sünnib muusika. Praegu tundub, et kõik mu isiklikus elus on nii korras. On rahulik ja hea tööd teha,? ütleb 18. novembril oma 55. sünnipäeva tähistanud laulja.

Hetkel kuum