ÄP fototoimetus • 2. detsember 2003 kell 22:00

Dollari odavnemise mõju Eesti ja Euroopa majandusele

- Dollarite eest ostetavad investeerimiskaubad ja tootmissisendid odavnevad.

- Eesti ettevõtetel võib välisturgudel muutuda oma toodete turustamine keerulisemaks, sest dollari odavnemine alandab ka konkurentide tootmiskulusid.

- Tarbijate ostujõud suureneb, sest paljud importkaubad odavnevad.

- Importtoodete odavnemine vähendab Eestis ja Euroopas inflatsioonisurvet, mis mõjub positiivselt intressimääradele. Sellest saavad kasu ettevõtjad ja eraisikud, sest surve intresside tõstmisele väheneb ja investeerimistegevus hoogustub.

- Madalad intressimäärad suurendavad tarbimist, millega võib kaasneda Eestis jooksevkonto puudujäägi suurenemine ning majanduse ülekuumenemine.

- Välisinvesteeringud Euroopasse suurenevad, sest investorid paigutavad oma vahendid USAst ümber Euroopa kapitaliturgudele. See võib kiirendada Euroopa majanduskasvu ning suurendada ka Eesti atraktiivsust välisinvestorite silmis.

- Euroopa majanduskasv võib aeglustuda, sest euro kallinemine võib vähendada eurotsooni ettevõtete ekspordinõudlust.

- Idaturule eksportivate ja idaturgude impordiga konkureerivate Eesti ettevõtete majanduslik olukord võib halveneda ja see võib tuua kaasa tööhõive vähenemise nendes ettevõtetes. Idaturule eksportivate ettevõtete käive võib väheneda, sest nende toodete tarbijad on keskmiselt hinnatundlikumad.

Allikas: Eesti Pank, Äripäev 15.01.2003

Autor: ÄP

Hetkel kuum