3. detsember 2003 kell 22:00

Tasuta demoversioonid aitavad vältida ?põrsas kotis? ostmist

Parim lahendus programmiga tutvumiseks on ise katsetada sellega töötamist. Tarkvarafirmad on selleks loonud proovi- ehk demoversioonid. Kui võtta näiteks raamatupidamisprogrammid, siis siin võib sellise demo olemasolu juba täiesti igapäevaseks asjaks nimetada. Imelikum on, kui mõnel programmil demo puudub.

Järgnevalt vaatleme, kuidas neid demosid kasutada ja mida silmas pidada demoprogrammi põhjal tarkvara tegeliku olemuse hindamisel.

Kuidas leida programmide demosid? Kõigepealt muidugi internetist programmide tootjate ja müüjate veebilehtedelt. Sageli enne programmi allalaadimist tuleb täita väike ankeet. Arvatavasti saad ka firmadest tellida, et programmide CD sulle posti teel saadetaks. Tavaliselt on nii demo ise kui ka selle saatmine tasuta.

Kuidas erineb demo tööprogrammist? Täpsemalt väljendades tuleks vaadelda neid piiranguid, mis takistaks demot tööprogrammina kasutamast. Need piirangud saab jagada järgnevasse kolme suuremasse gruppi:

- Demo tööaeg on limiteeritud (nt üks kuu või pool aastat). Pärast selle aja möödumist ei ole enam võimalik programmiga piiranguteta töötada. Võib isegi nii olla, et pärast ettenähtud tööaega ei saa programmi enam töölegi panna.

- Sisestada saad vaid teatud hulga andmeid (näiteks saad lisada mõned uued kliendid, teatud arvu ostu- ja müügidokumente jne).

- Piirangud dokumentide ja aruannete printimisel. Samas võib prindi eelvaatlus lubatud olla ja nii näeb ikkagi ära, millisena hakkaks soovitu printides välja nägema. Printimisega on ka see võimalus, et dokumendile tuleb peale kiri, mis viitab demoversioonile.

Demosse võib olla juba sisestatud näidisfirma andmebaas. Kahjuks pean aga teatama, et enamikul firmadel on demoandmebaas väga halvasti tehtud. Keegi on lihtsalt suvalisi andmeid programmi sisestanud. Nii aga ei teki mingit tervikpilti ehk seda, mida selle andmebaasiga taotletakse. Samas saab näidisfirma olemasolu ka nimetada üheks piiranguks programmi kasutamisel, sest uut firmat ei ole võimalik lisada. Või kui on võimalik, siis rakendub üks eelnevalt nimetatud piirangutest.

Mida demoga teha? Soovitan demol läbi proovida kõikvõimalikud töösituatsioonid: uute andmete lisamine, aruannete koostamine jne. Kindlasti tee endale demol selgeks sisestatud andemete parandamine ja kustutamine.

Demo eemaldamine arvutist. Alguses ma soovitasin enne programmi ostu katsetada mitmeid erinevaid variante. Kui sobiv lahendus leitud, siis võid demod arvutist kustutada. Võimalik, et selleks on olemas otsetee (klõpsates Start-Programs-Vajalik programm-Uninstall või Kustuta).

Demo ümbervormistus tööprogrammiks. Mõne programmi puhul on ka nii, et kui otsustad programmi ikkagi ära osta, siis saad müüjalt salakoodi, mille programmi sisestades kaob ära demoseisus. Nii saab kohe tööga edasi minna ja juba varasemalt sisestatud andmed ei lähe kaotsi.

Autor: Heiki Koov

Hetkel kuum