Ülar Lauk • 16. detsember 2003 kell 15:25

Prodi pole nõus EL eelarve külmutamisega

Euroopa Komisjoni president Romano Prodi teatas, et peab võimatuks kuue riigi soovi külmutada Euroopa Liidu eelarve.

Romano Prodi märkis kuivalt, et imed pole tema eriala ja vaevalt tasub oodata, et võluritena suudavad ennast ilmutada Euroopa Liidu liikmesriikide valitsuste liikmed.

Kuus Euroopa Liidu rikkaimat riiki kutsusid üles vähendama bloki tulevast eelarvet, kärpides finantsabi vaesematele Kesk- ja Lõuna-Euroopa riikidele.

Ettepaneku autoriks on Saksamaa, mis annab neljandiku liidu eelarvesummast. Initsiatiivi toetasid Suurbritannia, Prantsusmaa, Holland, Austria ja Rootsi kaks päeva pärast seda, kui Hispaania ja Poola blokeerisid Brüsseli tippkohtumisel tulevase Euroopa Liidu konstitutsioonilise leppe projekti, kirjutab BBC.

Kuuik kutsus üles vähendama eraldusi ühtsesse eelarvesse kuni 1%-ni iga riigi SKTst - alates 2007. aastast. See tähendab, et Euroopa Komisjon võib saada 25 mld eurot vähem.

Kuue riigi kiri võetakse Hispaania ja Poola poolt ilmselt vastu kui ähvardus, kuid Euroopa Liidu diplomaadid räägivad, et kiri oli kirjutatud enne, kui EL liidrite tippkohtumine laupäeval tulemusteta lõppes.

Saksamaa kantsler Gerchard Schröder ütles, et nad tahavad selgelt mõista anda, et nüüdsest peavad kõik Euroopa Liidu liikmesriigid austama eelarvedistsipliini. Saksamaa ei saa kantsleri sõnul maksta üle 1% riigi SKTst.

<#BBC=http://news.bbc.co.uk/hi/russian/business/newsid_3323000/3323039.stm>

Hetkel kuum