Anne Oja • 22. detsember 2003 kell 22:00

Kohus ennistas Sõerdi tööle

Aivar Sõerd ütles: ?Homme (täna ? toim.) tuleb mul tööle minna ja olen otsusega rahul. Sündmuste senine käik ei tohiks häirida asutuse tööd.? Sõerd ütles, et võttis juba ühendust Aivar Rehega ja kohtub täna rahandusminister Taavi Veskimägiga.

Rahandusminister Taavi Veskimägi kommenteeris eile: ?Kohtuotsus on kindlasti täitmiseks.? Rahandusministeerium ei ole tema sõnul veel otsustanud, kas peab vajalikuks esitada otsuse peale apellatsioonikaebust. Enne kavatseb ministeerium 34-leheküljelise kohtuotsusega lähemalt tutvuda, selleks on aega 30 päeva.

Sõerdi esindaja Owe Ladva ütles, et on Tallinna halduskohtu otsusega rahul. ?Kui kaebaja esindaja olen kohtuotsusega rahul,? ütles Ladva, kuid ei soostunud pikemat kommentaari andma.

Ennistamisel saab Aivar Sõerd kogu töölt eemal viibitud aja eest keskmist palka. Juhul kui Sõerd kandideerib maksu- ja tolliameti peadirektori ametikohale ja ei osutu valituks, maksab riik talle välja koondamistasu.

Rahandusministeerium taotles kohtuistungi kinniseks kuulutamist, põhjendades, et Sõerdi vabastamise aluseks olnud aruanne on 75 aastaks salastatud. Kohtunik Kaire Pikamäe jättis taotluse rahuldamata.

Salastatud aruanne sisaldas ligi 30 kausta kogutud maksuametnike järelepärimisi pankadele ja neile saadetud vastuseid. Sõerdi pädevuse kontrollimiseks moodustatud komisjoni andmeil saatsid maksuametnikud poolteise aasta jooksul pankadele 25 100 infonõuet. Maksuamet teatas aga eile, et maksuametnikud tegid mullu pankadesse vaid veidi üle 5000 infopäringu ja tänavu esimese poole aastaga umbes 2500 päringut. Lisaks saatis maksupettuste uurimise keskus selle aasta esimeses pooles pankadesse ligi 300 kirja, mis sisaldasid samuti erinevaid infopäringuid.

Sõerdi esindasid kohtus Owe Ladva ja maksuameti peadirektori endine asetäitja Vahur Kivistik. Esindajate sõnul ei saanud maksuameti peadirektori pädevust otsustada ilma atesteerimata, mida rahandusministeerium Sõerdi vabastamisel aga ei teinud.

Kivistiku kaebus tema eemaldamise asjus Paltsu revisjonide kontrollimisest ja koondamises tuleb arutusele jaanuaris.

Toonane rahandusminister Tõnis Palts vabastas Sõerdi töölt tänavu juulis. Palts heitis Sõerdile ette andmete kaitse puudulikkust, andmete õigusvastast nõudmist ja kohtuotsuste mittetäitmist.

Hetkel kuum