Premium Oil kaotas maksuametile 28 mln kr

12. detsembril otsustas Tallinna ringkonnakohus, et Premium Oil peab riigile tasuma 28,6 mln krooni kütuseaktsiisi kokkusegatud kütusekoguste eest. Nõnda jäi jõusse Tartu maksuameti ettekirjutus aprillist 2000, mille Premium Oil oli kohtusse kaevanud.

Premium Oil tootis kütust nõnda, et lisas diislikütusele aktsiisiga maksustamata valgustuspetrooli ning bensiinile nefraaži, alkosoli jm keemilisi aineid. Seejuures vänes segamisel aluseks võd bensiini võiislikühulk kuni pooleni. Nõ tõti odavamal bensiinil oktaanarvu, muutes seda kallimaks ning hoiti üi kokku kü miljoneid kroone küktsiisi. Petrooli segamist diislikühulka nimetas Premium Oil ise talvekindluse tõiseks. Kohus jõs seisukohale, et Premium Oili tegevust ei saa nii insener-tehniliselt, majanduslikult kui maksuõslikult teisiti vaadelda kui kütootmisena, mille saadused kuuluvad aktsiisi alla.

Premium Oil apelleeris kohtus asjaolule, et maksuettekirjutusest ei nähtunud, milliseid kaupade nomenklatuuris fikseeritud kaupu ehk kütuseid ta tootis. Ka väitis Premium Oil, et mootorikütuse tootmine on kütuseaktsiisi seaduse mõistes määratlemata õigusmõiste.

?Maksuamet on seda kohtulahendit kaua aega oodanud,? ütles kohtus maksuametit esindanud advokaat Erki Kergandberg. ?Kindlasti võib seda otsust pretsedendiks nimetada, sest ees on selliseid maksujuhtumeid veel mitmeid.?

AS Premium Oil on seega praeguseks kaotajaks jäänud nii Tallinna halduskohtus kui ka Tallinna ringkonnakohtu halduskolleegiumis. Advokaat Kergandbergi arvates võib pidada tõenäoliseks, et Premium Oil kaebab otsuse edasi.

Premium Oili juht, Tartu tuntumaid kütuseärimehi Jaan Soomets reedel oma mobiiltelefonil ei vastanud. Krediidiinfo andmetel on AS Premium Oil loodud 1994. a ASina Premium. Kui 2000. a ehk maksuameti huvi alla sattumise ajal küündis ettevõtte käive ümmarguselt 425,4 mln kroonini, siis 2001. a oli see kahanenud 53 000 kroonini.

Keemiliste ainete abil kütusesegamine sai Eestis hoo sisse 90ndate keskpaigas, röövides oma õitseajal 1998?2001 riigilt aastas sadu miljoneid kroone aktsiisi.

Hetkel kuum