Talvine kultuuriring suhteliselt soojas Londonis

Tarmo Virki 30. jaanuar 2004, 00:00

Temperatuur Inglismaa pealinnas ei ole küll võrreldav päikeserandadega, kuid nullilähedased, sealsete hinnangul suured külmad kõlavad meie talvega võrreldes lausa suurepäraselt.

Londonisse sõitjate elu hõlbustamiseks võtsime mõne nädala eest ette kultuuriretke brittide pealinna kesklinnas asuvatesse uutesse ja vanematesse muuseumidesse.

Paljud Londoni kunsti- ja kultuurimuuseumid kuuluvad maailma kõige sõbralikumate hulka ? enamiku külastamine on tänu Tony Blairi muuseumisõbralikule valitsusele tänaseks tasuta, lisaks on enamik nendest avatud lausa igal nädalapäeval.

Kuigi Tate Modern on Thamesi põhjakaldal endises tehasehoones asunud vaid mõned aastad, on sellest saanud iga kunstihuvilise jaoks Londoni lahutamatu osa.

Hämarast talveõhtust muuseumi uksele astudes paistab, et see on suletud. Suur turbiinihall on hämar, kollakasoranži valguse taustal liiguvad vaid mõ inimkujud.

Uksest sisenedes taipan, et olen astunud kunstiteosesse ? islandlase Olafur Eliassoni ilmastikuteemaline installatsioon on haaranud endasse kõik muuseumi külastajad. Omanäoline päikesevalgus tõmbab inimesed välja hallist talvest ja paljud neist istuvad ?Päikese? ette betoonpõrandale maha, täpselt nii, nagu nad suvel tegelikku Päikest austades parkides või liivarandadel maas istuvad. Eliassoni suurteost võib imetleda veel kuni 21. märtsini ja kellel vähegi võimalust, tasub see kindlasti ära vaadata.

Sellel kevadel on Tate Modernis välja pandud kahe skulptuurikunstniku, Constantin Brancusi ja Donad Juddi suurnäitus. Brancusi näitus on avatud kuni 23. maini, Juddi väljapanek 5. veebruarist 25. aprillini .

Rumeenias sündinud ja enamiku oma eluajast Pariisis elanud Brancusit peetakse üheks moodsa skulptuurikunsti rajajatest.

Koostöös Guggenheimi muuseumiga organiseeritud näitus on New Yorgis Solomon R. Guggenheimi muuseumis esil 17. juunist 19. septembrini.

Tuleval suvel võib muuseumis imetleda Edward Hopperi teoseid 27. maist kuni 5. septembrini ja möödunud suvel Helsingis oma loomingut demonstreerinud Luc Tuymansi näitus on esil 23. juunist 26. septembrini.

Thamesi põhjakaldal asub ka teine Londoni kesklinna uus nüüdiskunstimuuseum, vaid aastapäevade eest avatud Saatchi galerii. Endise linnavalitsuse hoone osasse on muuseum seadnud sisse huvitava püsinäituse, mida aeg-ajalt täiendatakse uute kunstiteostega.

Vana Tate, tänapäeval Tate Britain, asub küll päris südalinnast paar metroopeatust edasi, kuid see teekond tasub tihtilugu ette võtta ka kunstist eemalseisvatel inimestel.

Vana Tate?i seintel võivad ka kunstikaugemad reisijad imetleda traditsioonilist kunsti, mida meile õpetati koolis kunstiõpetuse tundides.

Selle kevade näituseks on 150 tööd käsitlev ülevaatenäitus 1850. aastatel inglise loodusmaali ateljeedest loodusesse viinud nn pre-Raphaelite koolkonnast. Näitus jääb avatuks 3. maini. Berliini Altes Nationalgalerie?s on sama näitus esil juunist septembrini ja Madridi La Caixas selle aasta oktoobrist kuni 2005. aasta jaanuarini.

Hoolimata sellest, et kesksed vandenõuteooriad peavad printsess Diana surmas süüdlaseks just Inglismaa kuningakoda, asub Diana maal endiselt National Portrait Gallery praegust kuninglikku peret esitavate maalide hulgas.

Kuigi National Portrait Gallerysse pääseb lausa National Gallery tagauksest, moodustab see siiski iseseisva, tervikliku kunstimuuseumi, millest tasub läbi astuda, kui peaks parajasti vaba aega olema, näiteks oodates mõne West Endi teatrietenduse algamist.

Kiirema graafikuga reisijate jaoks leidub aga maailmalinnast Londonist palju huvitavamatki tegemist.

Otse linna südames, Trafalgari väljaku ääres asuva National Gallery fassaadi remonditakse just sellel talvel, kuid kunstisaalid on avatud külastajatele nii nagu igal teisel aastaajal. Kevade huvitavamaks näituseks on suur El Greco maalide väljapanek, mida võib imetleda 11. veebruarist 23. maini.

Shakespeare?i ja Cervantese kaasaegsete hulka kuulunud El Greco ühendas väljapandud maalides Bütsantsi ja lääne kunstistiile.

Kuni 4. aprillini 2004 on samas näitusesaalis esil Boschi ja Bruegeli näitus, mis esitleb tuntud hollandlase Hieronymus Boschi mõju tema kaasaegse Pieter Bruegel the Elderi loomingule.

Pärast kunstituuri võib vajuda mõnusalt teatritooli mõnes kultuurilinna paljudest teatrisaalidest, et nautida talvehämaruses maailmakuulsaid näitlejaid ja etendusi. Odavamalt kui teatrikassast leiab piletid näiteks Leicester Square?ilt, kus asub ametlik poole hinnaga teatripileteid müüv kiosk.

Mõned Hollywoodi tähtedega menumuusikalid on turismihooaja lähenedes tõenäoliselt juba välja müüdud, kuid pileteid leidub alati ? Londoni teatritel ei lähe praegu just nii hästi nagu parematel aegadel ning publiku teatrisaalidesse meelitamiseks üritatakse välja mõelda üha uusi nippe. Nii näiteks on lisaks superstaar Madonnale viimase aasta-paari jooksul Londoni saalidesse publikut meelitatud ka paljude teiste ülikuulsate poptähtedega, et tühjenevaid kohti taas täita.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:23

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing