Ülo Toomsalu • 17. veebruar 2004 kell 5:55

EPL: Narvas koolitatakse täiskasvanuid kogu Euroopast

Kahe viimase aastaga on täiskasvanute koolitamine Narva kutseõppekeskuses kasvanud üle seitsme korra.

2001. aasta sügisel alustati Narvas täiskasvanute koolitamist ja esimesed õpilased olid Bulgaaria elektroonikud. Kui 2001. aastal käis koolitusel 460 täiskasvanut, siis eelmisel aastal juba ligi 3300, kirjutab Eesti Päevaleht.

Üle-eelmisel nädalal allkirjastati leping, mille järgi koolitatakse Narvas kõiki Pihkva oblasti IT õpetajaid. Esimene grupp peaks tulema juba märtsis. Siis allkirjastatakse analoogne leping Peterburi oblastiga.

Varem on Narvas eri projektide raames koolitusel käinud Pihkva pagarid, kokad, autolukksepad, õmblejad ja ehitajad. Samuti on käinud täiskasvanute rühmad Norrast, Soomest ja Bulgaariast. Lahtist tuleb uus rühm kokkasid Narva märtsis.

Vajadus täiskasvanute koolitamise järele kasvab pidevalt ja keskuse direktor Ago Silde ennustab 2007. aastal koguni 5000 täiskasvanu koolitamist. Koolitusspetsialistid hindavad selleks ajaks aga ligi 7000 inimese koolitamise vajadust. Välismaalaste osatähtsus peaks nende seas kasvama 30 protsendile.

Maist avanevad piirid võimaldavad direktori sõnul pakkuda täiskasvanutele koolitusi üle kogu Euroopa. Lisaks Euroopale on pööratud pilgud ka SRÜ riikide poole, sest ELi liikmesmaana avanevad mitmed fondid, mis pakuvad võimalusi hariduse müügiks just Venemaa, Ukraina ja Valgevene suunas.

Narvas ollakse Silde sõnul Põhjamaade õppekeskuste seas õpilaste arvult esiviisikus. Narvas õpib täna päevases õppes 2500 tudengit, lisaks neile koolitati eelmisel aastal ka ligi 3300 täiskasvanut. Põhjamaade suurim õppekeskus on Lahtis, kus päevases õppes õpib ligi 7000 õpilast, koos täiskasvanute ja ametikõrgkooliga 11 000 õppurit.

Tänaseks on Narva kutseõppekeskus mitmel erialal saavutanud taseme, mis vastab maailma standarditele. Nendeks on IT ja multimeedia valdkond ning mehhatroonika. Põhjamaade moodsaima sisustusega õppekeskuseks saamiseks näeb arengukava ette investeerida 2010. aastani ligi 116 miljonit krooni.

Hetkel kuum