Hingamisega läbipõlemise vastu

Marika Tomberg 27. veebruar 2004, 00:00

Millest sai Teie koolitustee ja kirglik enesetäiendamine alguse?
Alustasin kehalise kasvatuse õpetajana, kuid siis tundsin, et soovin ka oma tunnetest ja mõtlemisest teada saada. Seepärast läksin psühholoogiat õppima. Psühholoogiks saades tundsin, et traditsionaalne psühholoogia ja traditsionaalne teraapia on väga piiratud, sest vaatab vaid piiratud osa inimesest. Palju analüüsiti minevikku, kuid muutusi on võimalik tekitada palju kiiremini.

Mida teete iga päev ise selleks, et püsida järjekindlalt heas vormis ja tasakaalus?
Ma nimetan seda ?jõustamise tunniks?. Võtan endale selle aja iga päev. Ärkan väga vara, kella viie-kuue vahel. Tavaliselt teen pool tundi hingamisharjutusi. Siis käin jooksmas ? kaks kuni kolm kilomeetrit, mul on oma kindel marsruut. Sügiseni käin sageli meres ujumas. Nendel päevadel, kui ma ei jookse, sõidan jalgrattaga, teen joogat või viit Tiibeti harjutust. Mõnel päeval võib treening kesta 10 minutit, kuid teen füüsilist treeningut iga päev. Rolli mängib ka see, millega oma vaimu toidad, milliseid mõtteid mõtled, millistel hoiakutel ja väärtustel lubad oma elu juhtida. Selleks loen iga päev midagi, mis tuletab mulle meelde häid põhimõtteid, näiteks spirituaalseid tekste. Kuulan kassettidelt inspireerivaid loenguid. Toitun hästi ? 80% taimset toitu. Vahel harva söön metslooma- või linnuliha. Piima ma ei tarvita, joon mandli-, päevalille- või seesamiseemnetest valmistatud piima, piimatooteid tarvitan üldse vähe. Kasutan toidulisandeid, C-vitamiini ja mineraalaineid. Seleen, tsink, magneesium, raud on kõik organismile vajalikud. Paljud inimesed on väsinud vaid seetõttu, et nad ei saa vajalikke toiduaineid. Vahel ma puhkan pärast lõunasööki 5?10 minutit mediteerides või hingates, puhkus aitab kaasa ainevahetuse paremale funktsioneerimisele.

Mida soovitate neile äriinimestele, kes on oma tööst täielikult haaratud?
Ma tunnen, et need põhimõtted, mida ma õpetan nii suhtlemiseks kui ka suhete valdkonnas hingamistöö kaudu, on rakendatavad ka ärimaailmas. Ettevõtlus on ka üks õppimise võimalusi, see on koostöö, meeskonnatöö ja win-win printsiibi rakendamine. Paljud inimesed on motiveeritud arenema selle nimel, et teha paremat äri, sest neis ärides, mis kestavad, on olemas eetika, integriteet, väärtussüsteem on paigas ja inimesed ise kasvavad ja arenevad ettevõtlust arendades. Tänapäeva firmad vajavad intelligentseid, ärksaid, armastavaid inimesi, kes on avatud, loovad ja elavad. Hingamistöö, töö afirmatsioonide ja mõtlemisega eeldab iseendas teatud aspektide äratamist ka selleks, et neid oma äri heaks kasutada. Kõik saavad kasu sellest, kui ollakse inimesena võimekam, eriti tänapäeva rahvusvahelises äritegevuses.

Vaid rahaliselt edukas olemine ei tee kedagi õnnelikuks. Tuleb olla ka selline inimene, kelle üle saab uhkust tunda. Elus on vaja tasakaalu. On vaja ka puhkust ja vabadust, hingelisi väärtusi ning teadmisi sellest, kuidas luua armastusküllaseid suhteid, ning hoolitseda oma tervise eest. Raha ei aita, kui teil pole tervist. Hea äri on ka hea tervis, head inimsuhted ning head hingelised väärtused. Kogu tervik on tähtis.

Kuidas vältida läbipõlemist ja kas on võimalik efektiivselt töötada ennast säästvalt?
Teadlik hingamine aitab kaasa, et mitte minna liigsesse pingesse, ja vähendab läbipõlemisohtu. Kui olete pinges, ei saa te kehasüsteemi piisavalt hapnikku ja ei saa piisavalt puhata, et taastuda. Tarvis on head toitumist, aga ka treeningut, et uusi rakke üles ehitada. Ja üles ehitada selliseid rakke, mis on taasloomise staadiumis, mitte läbipõlemise staadiumis.

Läbipõlemise vältimiseks tuleb mõelda endast armastavaid mõtteid. On tõestatud, et enesehinnangul on seos läbipõlemise sündroomiga. Kui peate palju tõestama selleks, et teised teid tunnustaksid, et tunneksite end armastusväärsena, hea inimesena, et väärida oma sissetulekut, pingutate end üle. Kui teete rohkem, on see sageli juba kompensatsiooniks sellele, et te ei tunne end piisavalt hästi. Muutke siis oma mõtteid, nii, et need oleksid toetavad ja armastavad. Andke endale aega viibida kas või looduses, mis on tervendav allikas.

Läbipõlemise puhul olete iseendaga hoolimatult või üleolevalt ringi käinud, olete kulutanud liigselt elujõudu, sest te pole olnud kontaktis oma hinge ja südamega.

 • Lena Kristina Tuulse (60) raamatut ?Elurõõm? on eesti keeles välja antud neli korda. Oma pöördumises lugejate poole ütleb ta:
  ?Kas pole nõnda, et meil on olemas piiritud võimed, mida me ei kasuta täiel määral?
  Kas pole nõnda, et me kõik kanname endas unistust, tõukejõudu ja soovi kasutada rohkem oma võimeid?
  Kas pole nõnda, et me tahaksime rakendada omagi jõudu ja energiat millegi maailma jaoks väärtusliku loomiseks?
  Kas pole nõnda, et just see ongi meid kokku viinud??

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:38
  Otsi:

  Ava täpsem otsing