Ülo Toomsalu • 17. märts 2004 kell 6:15

PM: Poliitikuid ehmatas teade venelaste viisavabadusest

Eile ajakirjandusse ilmunud uudis Saksamaa ja Prantsusmaa soovist pakkuda Venemaale viisavabadust hirmutas poliitikuid, kuid osutus siiski valeks.

Päeva jooksul vääraks osutunud uudise lasi lendu Euroopa Liidu infoportaal EUObserver.com, pannes sellele pealkirjaks «Prantsuse-Saksa plaan näeb venelastele ette viisavaba reisimist», kirjutab Postimees.

Teade pajatas, et kõigest paar nädalat pärast Euroopa Liidu välisministrite ühist kriitilist seisukohavõttu Venemaa suhtes tegid Prantsuse ja Saksa liidrid ettepaneku kehtestada Venemaaga viisavaba reisimise võimalus.

Mitmest diplomaatilisest allikast kinnitati eile, et uudis on siiski tugevalt üle pingutatud, et mitte öelda bluff. Tegelikult pole Saksa-Prantsuse dokumendis juttu viisavabadusest Venemaaga, vaid mõningate tõkete kaotamisest Vene kodanike reisimisel, kuid sellegi eeltingimuseks on kodanike tagasivõtulepingu sõlmimine.

Prantsuse suursaadik Eestis Chantal de Bourmont ütles, et ilmselt on rahvusvaheline ajakirjandus ajanud segamini mitmed Prantsuse-Saksa ettepanekud Euroopa Komisjonile. Bourmonti sõnul on ettepanekud mõeldud ühise positsiooni leidmiseks enne ELi-Vene tippkohtumist mai keskel.

Riigikogu ELi asjade komisjoni esimees Rein Lang märkis, et on liikvel ka idee anda viisavabadus vaid teatud kategooria venelastele, kuid see oleks erakordselt ohtlik. «See oleks hukatuslik,» lausus Lang. «Euroopa Liidu aluspõhimõte on inimeste võrdne kohtlemine. Ei saa nii, et näiteks äripassiga venelane saab reisida, kuid teised närigu pori.»

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul ei ole praegune Venemaa suuteline oma piirigi kontrollima, ainuüksi piir Kasahstaniga on peaaegu vaba.

Hetkel kuum