23. märts 2004 kell 11:16

ELi ja Venemaa aeg kokkuleppeks hakkab otsa saama

Kuus nädalat enne ELi laienemist ei ole EL ja Venemaa veel jõudnud kokkuleppele kahe poole suhteid reguleeriva lepingu laienemisest uutele liikmesriikidele.

?Loodan väga, et selles osas kiiresti edasi liigutakse, kuna meil ei ole enam palju aega,? ütles esmaspäeval ELi välisasjade volinik Chris Patten, vahendas Reuters. ?See on täiesti ebavajalik kõrvalekalle positiivse strateegilise koostöö ja partnerluse arendamisel Vene Föderatsiooniga.?

ELi ametnikud on öelnud, et blokk võib kaaluda Venemaa suhtes majandussanktsioone, kui Venemaa rakendab ELi uute liikmete suhtes erinevaid kaubandustingimusi kui praeguste ELi liikmete suhtes.

Patteni sõnul ollakse mitmes valdkonnas kokkuleppele lähedal, kuid töö ühise deklaratsiooni kallal, kus mõned Venemaa vastuargumendid on arvesse võetud, kulgeb vaevalisemalt.

Eesistujariik Iirimaa esitab Venemaale viimaseks tähtajaks, mil kokkulepe peab olema saavutatud, 14. aprilli. Muidu tekib 1. mail õigusvaakum. Kokkuleppest sõltub muuhulgas topelttollide kadumine Eesti ja Venemaa kaubavahetuses.

Hetkel kuum