Kohus: Charlie Viikbergil pole maksuametiga vaidlemiseks põhjust

13. juuli 2004, 14:59

Tallinna halduskohus leidis möödunud kolmapäeval, et Charlie Viikbergil pole maksuametiga vaidlemiseks põhjust ja jättis tema kaebuse rahuldamata.

Positiivne kohtuotsus poleks samas tühistanud Viikbergile kui eraisikule märtsi lõpupäevil määratud kopsakat tulumaksu 1997 kuni 2000 aasta tehingute eest, lisas kohus.

Kunagine börsihai ja praegune õlletööstur Charlie Viikberg taotles maksuameti tegevuse seadusvastaseks tunnistamist ning Divecist pärit dokumentide eemaldamist oma maksutoimikust.

Viikberg leidis, et maksuamet küsis temalt väärtpaberitega arveldanud offshore-ettevõtte Apex Equipment Ltd revisjoni käigus teavet, mida kasutas Viikbergi kui eraisiku maksustamiseks. Eraisiku revisjoni pole aga ettevõtte revisjoni käigus lubatud läbi viia.

Kaebuse kohaselt ei tohtinud maksuamet Viikbergi vastu kasutada ka Divecist pärit tõendeid, sest eelnevalt oli offshore-müüja läbiotsimine ning dokumentide konfiskeerimine tunnistatud seadusevastaseks.

Diveci tõendid näitasid, et Apex Equipment oli majandustegevuseta ettevõte, mis kuni 1997. aasta jaanuari lõpuni kuulus 100protsendiliselt Viikbergile. Hiljem määrati varidirektoriks Robert Dewe, kuid Viikbergi maksuplaneerimise eest maksis Divecile endiselt Apex Equipment.

Vastavalt õigusriigi põhimõttele on maksumaksjal kohustus taluda vaid õiguspäraselt sooritatud maksumenetluse tagajärgi, kinnitas kohtuvaidluses Viikbergi esindaja IMG Konsultant juht Ardo Ojasalu. Ta põhjendas, et täiendav maksude määramine riivab maksumaksja põhiseaduslikku õigust tema omandi ja raha puutumatusele.

Kuna Divecist pärit teave leidis kinnitust ka muude maksumenetluses kogutud tõenditega, ei soovinud maksuamet aga Viikbergi toimikust mingeid dokumente eemaldada. Amet leidis, et Apex Equipmendi ja Viikbergi maksumenetlust ei saanud lahutada, kuna Viikberg kasutas offshore-ettevõtet otseselt eraisikuna saadud tulu varjamiseks.

Maksumenetlus tuvastas, et Viikberg kasutas Apex Equipmendi teenitud raha isiklikuks tarbimiseks. Selle eest soetas Viikberg kinnisvara, tegi osamakse enda asutatud ja 100protsendiliselt talle kuuluvasse äriühingusse, maksis korteriüüri ja turismireiside eest, andis iseendale laenu ning võttis otse Apex Equipmendi arvelt välja sularaha.

Juunis toimunud kohtuistungist loe <#siit= http://www.aripaev.ee/2658/uud_uudidx_265806.html>.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    10. November 2009, 00:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing