Faasioni juht Tanel Malk alustas äri garaa?ipoes

Marika Tomberg 04. august 2004, 00:00

Tanel Malk on isepäi kõndija, kes palgatööd pole peaaegu teinudki: ?Tallinnas muidugi on minusarnaseid kümneid või mitmekümneid tuhandeid,? väidab mees.

Mida peate enda suuremaks saavutusteks viimastel aastatel?
Seda, et mul nii palju tahtejõudu ja pealehakkamist oli, et läksin uuesti kõrgkooli, mis kunagi lõpetamata jäi, kuna mind kutsuti siis Hiiumaale tööle.

Firma suhtes on hea meel selle üle, et oleme suutnud siiani edukalt ellu jääda. Püsimine ongi praegu peamine. Oleme suutnud oma osa ehitusmaterjalide turust Hiiumaal hoida ja suurendada.

Tänaseks Teil Hiiumaal enam konkurente polegi. Kui alustasite, oli turul veel kaks ehitusmaterjalide müüjat. Mis oli Teie konkurentsieeliseks, et olete tänaseks ainukesena püsima jäänud?
Kui tegevust alustasime, siis meie ideeks oli pidev arenemine ja muutumine suunas, mis klientidele rohkem sobib. Enamiku kliente olemegi suutnud endaga siduda ja hoida ning see kindlasti on osutunud võtmeküsimuseks.

Alustasite firmat kolmekesi, nüüdseks on Faasion OÜ-l üle kahekümne töötaja. Mis osas olete juhina kõige rohkem arenenud?
Põhirõhk on praegu ikka inimestega suhtlemisel.

Ma olen kõiki töid ise ka teinud, mis annab väga palju juurde, isegi praegu olen seda aeg-ajalt ise praktiseerinud. Kui mõni probleem kuskil tekib, näiteks kassas, siis olen ise ka paar tundi seal töötanud. Oma kontoris istudes ei pruugi kõike näha. Kaupluses ise tegutsedes on võimalik saada ka reaalne pilt sellest, mis seal toimub.

Mis on juhi töös kõige raskem ja ebameeldivam?
Midagi eriti rasket ei olegi. Kui vahel läheb midagi viltu, siis on kõige raskem. Näiteks inimestega, eesmärkidega või tööga. Väiksemaid ebaõnnestumisi on iga päev, aga suuri ebaõnnestumisi polegi olnud.

Milline juht Te olete?
Olen juht, kes üritab kollektiiviga ka arvestada. Mängin ikka meeskonnale.

Kas oma töös püüate rohkem delegeerida ülesandeid või pigem olla eeskujuks?
Viimasel ajal on delegeerimist rohkem. Kuigi varem sai suuremat jagu töid ise tehtud ning see periood kestis kokku neli-viis aastat.

Mille järgi valite juhina oma meeskonda?
Meil on väga pikalt töötanud üks meeskond. Hiiumaal tunned inimesi juba palju varem, kui üldse hakkad midagi kellegagi koos tegema.

Võõrastega orienteerun rohkem esmamulje järgi. Kui see pole hea, siis kindlasti ei tasu edasi tegeledagi. Aga vahel on ikka neid juhtumeid ka, kus sellegipoolest koostööst midagi välja ei tule.

Mis on Teie lähima aja väljakutse?
Järgmisel aastal kõrgkooli lõpetamine. Suuri väljakutseid me firmas endile võtnud ei ole, sest kohaliku turu väiksus paneb asjad paika.

Mõtted käivad veel mõne teise valdkonnaga tegelemise võimalikkusest.

Kus te end juhtimise alaselt olete täiendanud?
Lisaks kõrgkooliõpingutele olen osalenud Hiiumaa ettevõtluskeskuse Guru koolitustel.

Kas Teie tööpäev mahub tööaja piiridesse?
Viimasel ajal juba mahub, see on aga tõesti väga viimasel ajal, sest varem ei mahtunud sageli isegi 24 tunni sisse ära.

Kus näete end tööl viie aasta pärast?
Seda ma ei tea, kas ma siis ka veel Hiiumaal olen. Aeg-ajalt olen ikka mõlgutanud mujale minemise mõtteid, et leida endale rohkem väljundeid, eriti siis, kui sügis kätte jõuab. Praegu ongi aega rohkem ja ehk saab ka mõningaid ideid veel realiseerida.

Kas majanduse elavnemine on Hiiumaal ka end tunda andnud?
Mahud on suurenenud, kuid uut ettevõtlust on siiski vähe juurde tekkinud. Need, kes tegutsevad, on juba ammused tegijad.

Suviti ostetakse meie kauplusest ka selliseid asju, mida me paar aastat tagasi üldse ei pakkunudki, näiteks murutraktoreid või sõiduautohaagiseid.

Milliste harrastustega tegelete?
Mängin võrkpalli. Meil on peaaegu firmasisene võrkpalliklubi välja kujunenud. Aeg ajalt käin kalal ka. Varem käisin agaralt suusareisidel. Sel kevadel olime perega koos Egiptuses.

Mida soovitate noortele ettevõtjatele Hiiumaal?
Minu soovitus on tulla ja midagi ära teha. Kindlasti on veel võimalusi, selles ma üldse ei kahtle. Näiteks talveturismile võiks ka mõelda.

Tanel Malk on väga ettevõtlik härrasmees Hiiumaal. Ta on ära tabanud õige ni?i ning on Hiiumaal väga edukas. Hiiumaa kannabki välja vaid ühte ehitusmaterjalide kauplust. Tema on kolmiku juht ning ta on suutnud endale hea ja tugeva meeskonna luua.

Tunnen Tanel Malki ülikooliajast saadik. Igal juhul on ta sõnapidaja ning temaga saab asjadest otse rääkida. Kindlasti iseloomustab teda ka ausus ning tean, et temaga on hea asju ajada. Mulle tundub, et ta on ehitusmaterjalide müügi osas Hiiumaal edukas ja arendab seda valdkonda niivõrd, kuivõrd turg seda võimaldab.

Hinge ja südamega on ta ka Kärdla linnavolikogu liige.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:38
Otsi:

Ava täpsem otsing