Vene riik paneb suure osa nafta hinna tõusust enda taskusse

Annika Matson 12. oktoober 2004, 00:00

?Iga dollar, mis on ülevalpool 25 dollarit eksporditava naftabarreli eest, maksustatakse Venemaal 90 protsendiga,? ütles Äripäevale Vene investeerimispanga Aton analüütik Aleksander Malugin. Eile maksti naftabarreli eest Londoni börsil üle 50 dollari.

?Seega ei saa rekordkõrgetelt nafta hindadelt suurt kasumit mitte Venemaa naftafirmad, vaid riik, ja investorid võiksid sellega edaspidi arvestada,? kommenteeris Malugin.

?Selle seadusega tahab Vene riik saavutada suurema kontrolli riigi ja selle naftasektori üle,? lisas investeerimispanga United Financial Groupi analüüsiosakonna juht Stephen O?Sullivan.

Naftasektorit üldiselt peab Malugin siiski huvitavaks. ?Kuna Venemaa valitsus on otsustanud riisuda koor kõrgetelt naftahindadelt, soovitame Eesti investoritel hankida hoopis Kasahstani ja Turkmeenia naftafirmade aktsiaid,? ütles Malugin.

Atoni ekspert peab eriti huvitavaks Kasahstani firmasid PetroKazakhstan ja Nelson Resourses ning Turkmeenia kompaniisid Burren Energy ning Dragon Oil. Tema sõnul on kõik nimetatud firmad noteeritud New Yorgi, Toronto või Londoni börsil.

Seda, et Kaspia mere äärsete naftaväljade omanikesse tasub investeerida, näitab ka maailma suurima fondihaldusfirma Fidelity Investmentsi kohalolu. 8,4 protsenti PetroKazakhstanist kuulub Fidelityle.

Burren Energy aktsia hind on alates börsileminekust eelmise aasta detsembris kosunud kolm korda.

Jukose teemat kommenteerides märkis O?Sullivan, et sarnane afäär ei kandu Venemaa teistele oligarhide juhitud gruppidele. Ka kaks korda Venemaa finantsminister ja korra asepeaminister olnud Boris Feodorov kinnitas Rootsi investeerimispanga East Capital korraldatud kohtumisel investoritega, et presidendi Vladimir Putini eesmärk ei ole lihtsalt oligarhe kukutada. ?Putin tahab, et loodusvarad kuuluksid riigile ja rahvale, mitte üksikutele väljavalitutele,? märkis Feodorov.

Jukose finantsminister Bruce Misamore oli Lääne investoritele esinedes hoopis teist meelt ja riigi suhtes väga kriitiline. Samas ei lubanud firma juhtkond peakorterisse siseneda Lääne ajakirjanikel. Mis põhjusel, seda ei teatatud.

?Vene riik tahab meid paljaks röövida, varsti peatatakse eksport ja me lähme pankrotti,? oli tema sõnum investoritele. Rootsi Swedfund Internationali esindaja Anders Craft oli pärast Misamore?i esinemist kindel, et nende pank oma raha Jukosesse ei paiguta. ?Jukos on selleks liiga riskantne, et investeerida sinna teiste inimeste raha,? oli tema kommentaar.

Hetkel on Venemaal väga põnev metallisektor. Minu lemmikud on Severstal, Norilski Nikel, NLMK, MMK ja Mechel Holding. Mechel Holding kavatseb selle aasta neljandas kvartalis minna New Yorgi börsile. Investoritele pakutakse siis New Yorgi börsilt hoiutähti ehk ADRe.

Samas on metallisektori aktsiad Venemaal juba väga kallid. Siiski näen veel ka edaspidi metallihindade tõusu, eriti nikli oma, mille hinda veab üles Hiina nõudlus. Norilski Nikeli aktsia on juba üsna kallis, seevastu pakub ta häid dividende.

Energiasektoris toimuvad tulevikus suured muutused. Elektrihiid UES on alahinnatud. Tulevikus jaotatakse UES 38 föderaalseks elektrijaamaks ja regionaalseteks elektritootjateks.

Ka telekommunikatsioon väga suure kasvuga haru, eriti põnev on Sviazinvest. Oleme kindlad, et kui see firma erastatakse, siis tõuseb tema ja ta valdusfirmade väärtus väga kiiresti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing