Lemmikloom vajab reisil passi

Rivo Sarapik 19. oktoober 2004, 00:00

Üle Euroopa kehtima hakanud lemmikloomade passi nõue puudutab põllumajandusministeeriumi veterinaartegevuse büroo juhataja Pille Tammemägi sõnul koeri, kasse ja tuhkruid.

Lemmikloomapass, mida väljastavad veterinaarid ja mis sisaldab informatsiooni looma vaktsineerimiste ja haiguste kohta, vahetab välja kakskümmend viis rahvuslikku dokumenti ja on kasutusel ainult Euroopa Liidu siseselt.

Passi olemasolu kontrollitakse piiriületuse käigus, samal ajal kui inimese passigi või suunatakse lemmikloomaga reisija kontrolliks riigi veterinaarjäreleval-veametniku juurde. "Vastavalt määrusele peab pass loomaga reisil olles alati kaasas olema, nii et seda saab esitada vastutavatele asutustele kontrollimiseks igal reisiloleku hetkel," selgitas Tammemägi.

Kui kontrollis selgub, et loomal pole passi või ta ei vasta mõnele muule nõudele, näiteks on vaktsineerimine kehtetu, loom pole identifitseeritav vms, siis on vastutaval asutusel õigus otsustada iga juhtumi korral, kas saata loom kodumaale tagasi või isoleerida loom ametliku kontrolli alla ajaks, mis on vajalik tema muutmiseks nõuetele kohaseks. Looma muutmine nõutele kohaseks toimub omaniku kulul. "Viimase võimalusena on õigus panna loom isegi magama, ilma rahalise kompensatsioonita," lisas Tammemägi.

Samas tagavad liikmesriigid, et loomi, kellele ei ole antud luba ühenduse territooriumile siseneda, majutatakse ametliku kontrolli all kuni nende tagasipöördumiseni päritoluriiki või mis tahes muu haldusotsuseni.

Passi vormistamine ei ole iseenesest keeruline, passi väljastavad loomaarstid. Selleks tuleb minna loomaarsti juurde, lasta lemmikule paigaldada kiip ja teha vajalikud vaktsineerimised. Kõik see võtab aega umbes pool tundi.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja assistent Jaanika Vaher käis taksikoer Mantale passi vormistamas möödunud nädalavahetusel, kui ta viis koera kord aastas tehtavale marutaudivastasele vaktsineerimisele.

Mantal ei olnud passi saamiseks paigaldatud vajalikku kiipi, küll oli tal kõrva tätoveeritud registreerimise number, millega on loom Eesti Kennelliidus arvele võetud. Kuni tätoveering on loetav, ei ole vaja kiipi paigaldada.

Västriku kliiniku juhataja Valdeko Paavel soovitas loomale kiip paigaldada, sest tätoveering tuhmub aja jooksul ning võib loetamatuks muutuda. Manta kaks aastat tagasi tätoveeritud registreerimisnumber oli kontrollides veel loetav, ent aja möödudes see ilmselt tuhmub.

Passi saab täidetuna kätte kohe kliinikust. Koos vaktsineerimisega kulus Manta passi vormistuseks veidi alla poole tunni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing