Villy Paimets • 19. oktoober 2004 kell 22:00

230 noort leidis hõiveprojektiga töökoha

Esmakordselt sellises mahus korraldatud projektiga loodeti töökoht leida 200 noorele.

Kümme kuud kestnud ning 15,4 miljonit krooni maksnud sotsiaalministeeriumi ja tööturuameti ühisprojekti vedas riigihankega leitud konsultatsioonifirma BDA Estonia OÜ, raha tuli Euroopa Liidust, Phare programmist.

?Meie koos oma ?oti emafirmaga Bradley Dunbar Associates olime peatöövõtja rollis, projektil oli veel üheksa partnerit,? ütles BDA Estonia OÜ tegevjuht ja konsultant Marika Tamm. Projekt toimus kahel tasandil ? tsentraalselt ja regionaalselt. Eksperdid uurisid olemasolevaid tööturutoetusi ning seda, kuidas neid noortele kohaldada. ?Teiseks intervjueerisime ettevõtjaid, mis neid motiveeriks noori palkama,? selgitas Tamm. ?Lisaks koolitasime ka tööhõiveametnikke.?

Töö noortega toimus kolmes sihtpiirkonnas ? Ida-Virumaal, Kagu-Eestis ning Saare- ja Hiiumaal, projekt oli mõeldud 16?24aastastele tööhõiveametis töötuna arvel olevatele noortele. Projekti eesmärk oli anda 600 noorele tööotsingukoolitust, 300 erialakoolitust ning leida 200 noorele töö- või praktikakoht.

?Ütleme nii, et ülesanne sai 90?95 protsendi ulatuses ka täidetud,? ütles Tamm. ?Näiteks saartel said töötud noored otsa.?

Kokku kutsuti koolitusele 700 noort, neist 517 lõpetasid ka tööotsingukoolituse, 280 erialakoolituse ning 230 leidsid töö- või praktikakoha. Töökohtade leidmisel oli Tamme sõnul oluliseks ja väga heaks partneriks Eesti Kaubandus-Tööstuskoda.

?Omal initsiatiivil katsime ka noorte transpordikulud ja andsime kolm korda päevas süüa ? kohvipausid ja soe lõunasöök,? ütles Tamm. Ainuüksi toitlustamisele kulus Tamme sõnul pool miljonit krooni. Samuti palgati tugiisikud, kes hoidsid noortega kontakti ka koolitustevälisel ajal ning aitasid moraalselt ja tehniliselt tööandjatega kontakti saada.

?Kurb on aga see, et paljudel noortel oli probleeme motivatsiooniga, nad ei saanud aru, miks nad üldse peaksid koolitusel või tööl käima,? kirjeldas Tamm noorte probleeme. ?Paljudel on vanemad samuti töötud ning mõistmatus veelgi suurem.?

Ettevõtjatele pakuti kahesuguseid präänikuid: esiteks töökoha subsideerimine ? iga töötuna arvel olnud noore palganud asutusele maksab tööturuamet kuus kuud miinimumpalka. Teiseks pakuti praktikatoetust, see tähendab, et ettevõte saab neli kuud miinimumpalga suurust praktika juhendamise toetust ning noored saavad sama kaua 600 krooni suurust stipendiumit.

Töid pakuti kõigis valdkondades ? nii kontoritöid kui ka välitöid. ?Lõpuks oli töökohti nii palju, et iga noor sai veel validagi,? ütles Tamm.

Aprillis avatud Saka Cliff Hotel & Spas töötab praegu neli projekti kaudu leitud noort. Hotelli direktoril Terje Bürklandil jätkus vaid häid sõnu. ?Kuna me siis just avasime, oli mul korraga 23 inimest vaja leida, projektist oli väga palju kasu,? ütles Bürkland. Praeguseks on kõik neli ka palgakõrgendust saanud ning üks koguni ametikohta vahetanud. ?Selgus, et ühel noorel, kes tuli meile köögitööliseks, olid maniküüri ja pediküüri kursused läbitud ning meie kliendid on temaga väga rahul.?

Eile toimus projekti lõpuüritus Saaremaal, täna toimub see Otepääl ning homme Ida-Virumaal, ühine lõpetamine leiab aset 11. novembril Tallinnas.

Hetkel kuum