Ülo Toomsalu • 25. oktoober 2004 kell 5:55

PM: Notarid pärsivad Eesti arengut

Välisinvestorite hinnangul pärsivad notarid Eestis majanduse arengut ning riigil tuleks muuta nendega seotud seadusandlus sarnaseks Euroopas kehtivaga.

Juba aastaid on pidanud Eesti ettevõtjad ja tavakodanikud ootama nädalaid või isegi kuid järjekorras, et ka kõige väiksemale seadusega ettenähtud toimingule soolase tasu eest notari kinnitust saada, kirjutab Postimees.

Notarijärjekordi ja aeglast menetlust põhjendavad ettevõtjad nii notarite vähesuse kui liigse bürokraatiaga.

Eesti vähest majanduslikku atraktiivsust aeganõudvate õigustoimingute tõttu kinnitas ka käesoleval aastal valminud Maailmapanga raport riikide ettevõtluskeskkonna kohta.

«See olukord Eestis on lihtsalt naeruväärne,» ütles Trigon Capitali nõukogu esimees Joakim Helenius, kelle sõnul ei saaks Lääne-Euroopas notarite tsunft endale sellist tegutsemist lubada nagu siin Eestis.

Aeglane ja bürokraatlik asjaajamine ei ole Heleniuse sõnul Eestis probleemiks ainult firma asutamisel, vaid ka siis, kui tehakse mõni vajalik ost ning on vaja lepingut sõlmida. «See aeglustab tohutult majandustegevust,» märkis Helenius. Vanades ELi riikides ei ole tema kinnitusel selliseid notarite kartelle, ilma kelleta ei saa ühiskonnas midagi teha.

Äripindade maakler Elar Sokk ütles, et kinnisvarafirmasid pahandab ka see, et notarite järjekordade puhul on tekkinud võrdsed ja siis veel võrdsemast võrdsemad isikud.

«Kõige kauem peavad järjekorras ootama just tavakodanikud,» märkis Sokk.

Mitme tundmatuks jääda soovinud kinnisvarafirma esindaja sõnul tehakse Eestis ka notarijärjekordade kohtade müügiga üsna head äri, mille kohta võib infot leida internetifoorumitest.

Hetkel kuum