Alvar Jõgeva • 4. november 2004 kell 22:00

Euro kurss lähedal rekordi purustamisele

Euro kurss tõusis dollari vastu rekordilähedasele tasemele, sest Euroopa Keskpanga presidendi Jean-Claude Trichet? sõnul ei ohusta euro tugevnemine Euroopa majanduse kosumist.

Pressikonverentsil ei näinud Trichet euro tugevnemises ohtu, vaid kordas varasemat seisukohta, et suur kõikumine valuutaturul on soovimatu.

?Arvan, et see oli väga suur protest,? ütles JP Morgan Chase?i valuutastrateeg Kenneth Landon Bloombergile. ?Euro kurss tugevneb tasemeni 1,30 üsna varsti,? ennustas ta.

Kell 17 maksis euro 1,2875 dollarit. Päev varem lõpetas euro kauplemise tasemel 1,2820, mis tähendas 0,4% tugevnemist. Euro kurss saavutas rekordi 18. veebruaril, mil jõudis tasemeni 1,2930.

Kui viimati hakkas euro kurss lähenema tasemeni 1,30 dollari suhtes, hoiatasid rahandusministrid ja keskpankurid, et valuuta tugev kurss mõjutab majanduse kosumist negatiivselt. Peamise löögi peaksid saama Euroopa eksportijad, kelle tootmiskulud suurenevad tugeva euro tõttu. Ekspordist saadav tulu jääb odavama valuuta tõttu aga väiksemaks. Euroopa majanduse põhiliseks kasvumootoriks on aga eksport. Euroopas kasvas teises kvartalis tarbimine 0,3%, samas eksport suurenes 3,1%.

Investeerimispanga Credit Suisse varahalduse direktor Thanos Papasavvas ootab euro tugevnemist rekordilisele tasemele dollari suhtes veel sellel aastal. Põhjuseks on USA rekordiline eelarve ja jooksevkonto defitsiit. George Bushi eelmisel valitsemisperioodil nõrgenes dollar olulisemate kauplemispartnerite valuutade suhtes 21%.

Hetkel kuum