Romet Kreek • 16. november 2004 kell 22:00

Väikseima ettevõtte väärtus üle 50 miljoni

Tallinna börsil kaubeldavatest ettevõttest väikseima turuväärtus napilt üle 50 miljoni. Suurima turuväärtusega Hansapangast lahutab neid enam kui 800 kordne väärtusevahe.

Kui suurima turuväärtusega börsifirma järel tuleb tükk tühja maad, siis viimaste kohtade pärast käib tihe rebimine. Eilse seisuga oli kõige pisem börsiettevõte Tallinna Farmaatsiatehas. Selle ettevõtte turuväärtuseks oli 50,9 mln krooni. Natuke suurem on Klementi turuväärtus ? 54,9 mln krooni. Alla saja miljoni kroonise turuväärtusega on veel Viisnurk (92,9 mln krooni). Kõigil nendel ettevõtetel on hiljuti esinenud raskusi. Raskused olid veel hiljuti ka Baltikal, mille turuväärtuseks oli 175,1 mln krooni. Konglomeraadi Kalevi, kes tegeleb mitmetes majandusvaldkondades alates kommide tootmisest kuni kinnisvaraarenduseni, turuväärtuseks oli 382,1 mln krooni.

Üle poolemiljardiline hinnalipik on küljes Rakvere Lihakombinaadil. Vabades kätes olevaid Rakvere Lihakombinaadi aktsiad on vähe. Ettevõtte turuväärtuseks oli 702,4 mln krooni. Harju Elektri turuväärtuseks oli 757 mln krooni, Saku Õlletehasel 807,4 mln krooni. Agressiivselt laienenud Tallinna Kaubamaja turuväärtuseks oli 692,5 mln krooni.

Nüüd tulevad Eesti mõistes suured ehk üle miljardikroonise turuväärtusega ettevõtted. Eurodesse arvestatult on nende ettevõtete turuväärtus juba ligi 64 mln eurot. Need firmade aktsiad võivad juba sattuda Euroopas väikese turuväärtusega firmasid otsijate radariekraanile. Norma turuväärtuseks oli 1,3 mld krooni. Merko Ehituse turuväärtusel pole palju puudu kahe miljardi krooni tasemest. Eesti Telekomi turuväärtus on natuke vähem kui miljard eurot ehk 14,9 mld krooni. Eesti mõistes on tegu gigandiga.

Hansapanga suurus meelitab kohe päris kindlasti raha ligi. Hansapank oli väärt 42,5 mld krooni ehk 2,7 miljardit eurot.

Eile oli Tallinna börsil tähelepanu all vaid Hansapanga aktsia. Aktsia käive moodustas 97,6 protsenti börsipäeva käibest. Aktsia hind tõusis 0,35 protsenti, 133,78 kroonile. Aktsiaga tehti 46 tehingut.

Hetkel kuum