Ettevõtjad tegid ettepaneku moodustada kriisikomisjon

Liis Kängsepp 09. detsember 2004, 14:40

Ettevõtjate tegid ettepanek moodustada kriisikomisjon, lahendamaks olukorda, kus fütosanitaarkontrollile alluva kauba vedu Venemaale on suletud.

Täna toimus Eesti Kaubandus-Tööstuskojas pressikonverents, mille kutsusid kokku Eesti Ekspedeerijate Assotsiatsioon ja Kaubanduskoda. Ettevõtjate ja ettevõtjate esindajate küsimustele olid vastamas ametnikud Põllumajandus- ja Välisministeeriumist, Maksu- ja Tolliametist ja Taimetoodangu Inspektsioonist. Arutluse all oli fütosanitaarkontrollile allutatud kaupade ekspordi ja transiidi peatumine Eestist alates 13. augustist 2004.

Möödunud nelja kuu jooksul ei ole riigiametnikud olukorrale suutnud lahendust leida, mis on esile kutsunud ettevõtjate õigustatud pahameele, teatas Kaubandus-Tööstuskoda. Ettevõtjate poolt on tulnud ettepanek moodustada nn kriisikomisjon, kuhu kuuluksid riigiametite, ettevõtlusorganisatsioonide ja ettevõtete esindajad. Kahjuks mingeid kiireid lahendusi riigiesindajad praegu ei näe.

Venemaa poolt kehtestatud keeld ähvardab välja suretada teatud kaubagruppide (kakaooad, kohvi, maitseained jne) transiidi läbi Eesti. Tagajärjeks oleks
traditsiooniliselt Eesti kaudu toimunud vedude lakkamine, mis tooks endaga kaasa umbkaudu kuni 1000 inimese töötajäämise ja riigitulude vähenemise.

Eesti ja Venemaa ametkondade kahepoolne suhtlemine ei ole probleemile lahendust toonud. Sama murega seisavad silmitsi juba ka mõned teised EL riigid (Holland, Saksamaa, Taani, Belgia) ja tänase seisuga on küsimus võetud päevakorda EL tasemel. Selleks on liikmesriigid andnud oma mandaadi EL komisjonile läbirääkimiste alustamiseks.

Ettevõtjaid häirib valitsuse senine suutmatus küsimusele kiire lahenduse leidmiseks ning infovaegus ametnike senistest sammudest. Samuti on mure tulevaste võimalike Venemaa poolsete uute piirangute ja keeldude kehtestamisest.

Kui ka EL ei suuda ees ootavate läbirääkimiste käigus Venemaaga kokkuleppele jõuda, on oht, et piir suletakse 1. aprillil 2005 kogu nii EL-st pärinevale fütosanitaarkontrollile alluvale kaubale ja samuti transiitkaubale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing