9. detsember 2004 kell 10:43

Teade IBMi arvutitootmise üksuse ostust kukutas Lenovo aktsia hinda

Hiina suurima personaalarvutite tootja Lenovo aktsia hind kukkus eile hommikul Hong-Kongi börsil pärast mitmepäevast kauplemise peatamist 7,5 protsenti.

Kauplemine peatati pärast seda, kui teatati, Lenovo ostab IBMi personaalarvutite tootmisüksuse. Lenovo maksab IBMle 650 miljonit dollarit (7,6 miljardit krooni) rahas ning viimased omistavad 600 miljonit dollari eest 18,9 protsenti Lenovo aktsiatest ning võtavad veel oma kanda 500 miljoni dollari eest Hiina ettevõtte võlgu, kirjutab Financial Times.

Analüütikute sõnul tähendab üksuse, mille müügikäive on 9 miljardit dollarit (105 miljardit krooni) eest makstud madal hind väikest rentaablus ja tekitab küsitavusi, kas Lenovo on ikka võimeline üksust muutma elujõuliseks äriks.

Ost lubab Lenovol käivet neljakordistada 12 miljardi dollarini, lubab kasutada viie aasta jooksul IBMi brändi ning populaarset sülearvutite Think kaubamärki. Hiina arvutitootja juht Yang Yuanqing juba jõudis hoiatada Delli ja Hewlett-Packardi, kes on täna arvutitootmise turuliidrid, et Lenovo ei rahuldu turuosa kolmanda kohaga.

Ajalehe sõnul oli USAs asuv erafond Texas Pacific Group Lenovo tõsiseim rivaal IBMi tootmisüksuse omandamisel, kuid nemad olevat pakkunud 100 miljonit dollarit vähem ja soovinud saada vaid raha. IBM valis Hiina ettevõtte sellepärast, et soovis tootmises mingi osaluse säilitada. Lenovo aktsia noteeritakse ühel USA börsil lähima aasta jooksul.

Hetkel kuum