13. detsember 2004 kell 22:00

WiFi jätkab jõudsat kasvu

WiFi-võrk on juba nii usaldusväärne, et ka printerid ja muud nn perifeeriaseadmed lülitatakse järjest rohkem traadita võrku. See tähendab, et traadita printserverite ja traadita mängukonsoolide adapterite müük on kasvanud mitmekordselt. Lisaks on turule tulnud juba ka traadita sidestatavad printerid.

Leviala kinnistamiseks ja laiendamiseks kasutatakse järjest rohkem lisaantenne, nende müük on võrreldes eelmise aastaga kasvanud mitmekordselt. Samas puudub paljudel toodetel sertifikaat WiFi Certified, mis viitab WiFi Alliansi poolt omavahel ühilduvateks tunnustatud toodetele. Kui varem tehti ostuotsus paljuski hinna põhjal, siis nüüd otsitakse järjest rohkem kvaliteeti ja selle kaudu kindlust, et kõik seadmed omavahel ka korrektselt töötaksid. Ehk siis märgiga WiFi Certified varustatud toodete müügikasv on kindlasti suurem kui mittesertifitseeritud toodetel.

Munitsipaalvõrkude ja WiFi-leviala tsoonide lisandumine soodustab WiFi levikut oluliselt, seda toetab ka odavamate sülearvutite massiline müük. Reaalne vajadus on 5GHz sagedusala (standard IEEE 802.11a) järele, sest kandevsagedusel 2,4GHz (standard IEEE 802.11b/g) on kasutajaid juba väga palju.

Suure kiirusega kohtvõrgu Gigabit Ethernet oodatud kasvu kodude ja väikekontorite ning väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete sektoris tänavu polnud, peamiseks põhjuseks interneti välisühenduste kiirused. Reaalne vajadus gigabitise kohtvõrgu järele on ainult suuremate andmemassiivide liigutamiseks kohtvõrgus (suuremad video- või pildifailid), nii et praegune digitaalfotograafia buum võib sillutada teed ka kodustele ja väikekontori gigabitistele võrkudele. Üha enam müüakse võrgumälu NAS-seadmeid, seda just kodude ja väikekontorite ning väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete sektoris. Ka siin võib olla üheks põhjuseks digitaalfotograafiast tingitud andmemassiivide teke, vajadus neid üksteisega jagada ja keskselt hallata (näiteks varukoopiate tegemiseks).

Autor: Mart Engelbrecht

Hetkel kuum