Majaostja eelistab ?võtmed kätte? paketti

Teet Reier 20. detsember 2004, 00:00

Kodikas Kinnisvara ja Ehituse OÜ juhatuse liikme Joel Parve sõnul pakutakse klientidele erineva valmidusastmega maju ? alates majakarbist ja lõpetades valmis eramuga. ?Kõik sõltub ikkagi kliendi rahakotist ja sellest, millises ulatuses tal õnnestub laenu saada,? selgitab ta. ?Enamik ehitabki pangalaenu abil, puhtalt oma säästudest ehitajaid on haruharva.?

Parve ütlust mööda asuvad nad tööde kallale, kui ettevõttele laekub ettemaksuna 10 protsenti maja kogumaksumusest. Ülejäänud summad maksab tellija iga järgneva ehitusetapi valmimisel.

Alati on tellijal õigus jätta vastavalt kokkuleppele majaehitus teatud staadiumis pooleli, kui näiteks tekib probleeme finantseerimisega.

?Võtmed kätte? majade hinnad algavad Parve sõnul 960 000 kroonist ning ruutmeetri hinnast rääkides võib arvestada ümmarguselt kümne tuhande krooniga. Valmimiseks kulub alates lepingu sõlmimisest viis kuni kuus kuud.

Enim tahetakse maju, kus elamispinda 120?145 ruutmeetrit. ?Pisut eakam majaostja eelistab isegi sajaruudust maja. Kui lapsed on kodust läinud, pole suurt pinda vaja, pealegi on suure maja kütte- ja hoolduskulud suured,? selgitab ta. ?Oleme käivitanud ka oma mööblitootmise, et pakkuda tellijale meiepoolset köögi- ja muud sisustust.?

Samuti püütakse Parve sõnul jääda alati kokkulepitud eelarve piiridesse.

EKO Majade müügijuhi Leemet Tamme ütlust mööda pakutakse tellijatele kolme põhipaketti: soojustamata majakarp, soojustatud majakarp ilma siseviimistluseta ning soojustatud majakarpi koos siseviimistlusega. ?Lisaks nendele on võimalikud erinevad kombinatsioonid, näiteks soojustatud majakarp koos valikuliste lisatöödega,? räägib Tamme. ?Meie poolt pakutud võimalustest on tellijad eelistanud siseviimistlusega paketti.?

Keskmist hinda on EKO Majade puhul väga raske välja tuua, nii nagu on raske ennustada keskmise auto või raamatu hinda. ?Igal majal on oma hind, mis lepitakse kokku tellija ja töövõtja vaheliste läbirääkimiste tulemusel,? ütleb Tamme.

?Ehituse aeg sõltub majast ja tellitud tööde mahust. Näiteks EKO 100 nn standardmaja ehituse aeg on 17 nädalat.? Tamme viitel saab piisavalt infot ka nende kodulehelt, kus hinnad on pakettide kaupa välja toodud. Samas on tööd, mida iga paketi puhul tehakse.

Tartus asuva Kodumajatehase ASi tütarettevõtte KMT Arendus OÜ juhataja Peeter Kollomi ütlust mööda on ruumelementidest koosnevate valmis majade tootmine Eesti turule kasvanud.

Tartus Ülenurmel arendatavas piirkonnas algavad majade hinnad koos krundiga 1,4 miljonist kroonist.

Taavi Kaldoja RevalExport OÜst ütleb, et Nordi kivimajade ?võtmed kätte? paketi hind ja komplekt sisaldab kõike peale kamina ja mööbli. ?Seal sees on ka välistrassidega ühendamine ja küttesüsteemide väljaehitamine,? selgitab ta.

?Lepingu lisadeks on eelarve, paketi kirjeldus, eskiisprojekt, hinnapakkumine, ehitus- ja maksegraafik, kus on kõik detailideni loetletud (konkreetsed materjalid, tootja, ühikud, maksumus jne). Hind ei saa nii tõusta, et see tuleb üllatusena.

Probleeme võib tekkida siis, kui kliendil ei ole geoloogilist uuringut ning kaevetöid alustades ilmnevad pinnasest tulenevad probleemid, mis teevad ehituse kallimaks, näiteks savi ja vesiliiv.

Klient saab miinimumina tellida vundamendi ja majakarbi ilma avatäideteta. Kaldoja sõnul on kliente, kes esmalt tellivad ?võtmed kätte? lahenduse, hiljem hakkavad aga kokku hoidma ning teevad siseviimistluse ise. On ka kliente, kes alguses ostavad karbi ja hiljem lasevad valmis ehitada.

Kui Nordi kivimajad jäävad vahemikku 80?200 m2, siis enim müüakse maju suurusega 160?180 m2.

Ruutmeetri keskmine maksumus on 12 000 krooni, kuid see suurusjärk ei anna ülevaadet turu keskmisest hinnast. Kõik sõltub sellest, millise kvaliteedi- ja kallidusastmega on maja komplekteeritud.

?Klient saab tellida maja ka oma individuaalprojekti järgi ja kõiki olemasolevaid maju saab muuta vastavalt soovile,? räägib Kaldoja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing