Äripäeva pommi treib valmis viis inimest

Rivo Sarapik 22. detsember 2004, 00:00

Jälgisin detsembri teisel nädalal fotokaameraga ühe Äripäeva (ÄP) kaaneloo valmimist. Kõnealune lugu ilmus 10. detsembri kaanel ja lehes. Reporter Krista Taime kirjutatud killustikukriisi artikkel oli uudistetoimetaja Meelis Mandeli sõnul küllaltki reeglipärane kaanelugu.

?Idee vormumine teostuseks võttis aega umbes nädal ? kuna polnud tegu põletavalt päevakajalise või värske asjaga, siis me väga selle ilmutamisega ei kiirustanud ja võtsime aega artikli korralikuks viimistlemiseks,? selgitas Mandel.

Krista oli samal teemal üllitanud uudise ka mõni kuu tagasi, kuid nüüd valis toimetus teemale uudse lähenemisnurga ? killustikukriisi põhjustas käputäis kohalikke elanikke ?, samuti näitas lugu senisest selgemalt killustikukriisi mõju teedeehitusele. Ehkki selle loo valmimiseks kulus nn keskmine aeg, vormitakse kiired kaanelood mõne tunniga. Näiteks kui kevadel keeldus rahandusminister Taavi Veskimägi TeliaSonera pakkumisest Eesti Telekom osta, valmis lugu sellest vähem kui kolme tunniga. Kirjutamisse kaasati tookord neli reporterit ja asju ohjas kaks toimetajat, lisaks kujundaja ja fotograaf. Samas ilmub ÄP-l ka kaanelugusid, kus ideest teostuseni on kulunud pool aastat ja enam.

Alguses on idee. Äripäeva uudistetoimetaja Meelis Mandel ja reporter Krista Taim arutavad, kuidas esitada kaanelugu killustikutehase sulgenud pensionäridest, et see ka lehelugejale korda läheks.

Objektil. Sündiva kaaneloo üks peategelane Ljudmilla ?kaperina räägib kodus reporterile ja fotograaf Raul Meele, kuidas ja miks suudeti ametnikele selgeks teha, et killustikukaevandus elumajade lähedal on elanikele kahjulik.

Info kogutud. Valmib lugu arvutiklahve klõbistades. Täpsuse huvides tuleb teinekord üht-teist ka telefonitsi üle küsida.Toimetuses astub kaanelugu enne trükki saatmist läbi veel kujundaja ning keeletoimetaja juurest. Lisaks viskab küljendatud materjalile pilgu peale uudistetoimetaja. Aivar Hundimägi kohendab avakülge, mis viitab pommile ehk lehe kaaneloole.

Trükikojas viibib lugu ja Äripäev umbes kaks tundi. Kella 20.30 paiku saabuvad toimetusest teele pandud failid Tartusse Kroopressi trükikotta, kus materjal roosale paberile pannakse ning paar tundi hiljem postiautodesse pakitakse.

Esimesed lugejad. Värske lehe lappavad läbi Tartu Kroonpressi trükkalid, kontrollides trükisooja ning niiskete värvidega Äripäeva kvaliteeti. Esimesed lehed 20 000-lehelisest tiraa?ist saabuvad liinilt kell 22. Siis pakitakse need jaotusautodesse.

Kui kõik klapib, jõuab värske ja lõhnav ning krabisev lugemine postkastidesse juba kell 6 hommikul. Oma osa annab selleks vanalinnas töötav postiljon Urmas Käärik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:50

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing